Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoJavna Rasprava o Francuskom Rudniku Litijuma: Ekološka Briga naspram Tehnološkog Napretka

Javna Rasprava o Francuskom Rudniku Litijuma: Ekološka Briga naspram Tehnološkog Napretka

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Nacionalna komisija za javnu raspravu (CNCP) objavila je svoje nalaze 30. septembra u vezi sa najvećim projektom rudnika litijuma u Francuskoj nakon petomesečne javne diskusije. Uprkos značaju za evropske napore ka domaćoj proizvodnji ključnih sirovina, mišljenja o projektu EMILI ostaju podeljena.

Projekat EMILI, koji je pokrenula francuska rudarska kompanija Imerys u oktobru 2022. godine, ima za cilj eksploataciju litijuma iz ležišta u Échassières-u, u regionu Auvergne-Rhône-Alpes u centralnoj Francuskoj. Tokom pet meseci, CNCP je organizovao 42 događaja kojima je prisustvovalo 3.628 učesnika, što je otkrilo podeljena osećanja javnosti.

Izveštaj CNCP-a beleži suprotstavljena mišljenja o rudarstvu: neki ga vide kao zastarelo i štetno, dok drugi veruju da tehnološki napredak može umanjiti njegov uticaj na životnu sredinu. Obim projekta vrednog milijardu evra, koji bi trebalo da radi 25 godina i proizvodi dovoljno litijuma godišnje da pokrije potrebe 700.000 električnih vozila, izazvao je zabrinutost među lokalnim stanovništvom. Projekat uključuje postrojenja za eksploataciju i drobljenje litijumske rude, platformu za utovar železnicom u Saint-Bonnet-de-Rochefortu, i fabriku za transformaciju u Montluçonu.

Supported by

Javno mišljenje o rudarstvu takođe je istaknuto, pri čemu su neki učesnici tvrdili da hitnost klimatskih promena zahteva povećanu proizvodnju litijuma u Francuskoj. S druge strane, drugi su se zalagali za smanjenje potrošnje energije i kritikovali uticaj konzumerizma na životnu sredinu.

Test za Evropu

Litijum je ključan za proizvodnju baterija, a EU ga, zajedno sa drugim ključnim sirovinama, smatra vitalnim za energetsku nezavisnost i ekonomsko liderstvo u čistim tehnologijama. U martu je EU usvojila Zakon o ključnim sirovinama, koji postavlja ciljeve za domaću eksploataciju i reciklažu.

Nedavne reforme francuskog rudarskog zakona, koje su stupile na snagu u julu, imaju za cilj ubrzanje procesa izdavanja dozvola za nove rudarske projekte. Međutim, i dalje postoji skepticizam u vezi sa održivošću velikih rudarskih projekata u EU, posebno kada je reč o lokalnoj podršci takvim inicijativama i složenostima ekoloških propisa.

Lokalne brige

Dok politički lideri fokus stavljaju na suverenitet i energetsku nezavisnost, lokalni stanovnici ostaju neubedjeni u vezi sa prednostima rudnika litijuma u oblasti Allier. Izveštaj CNDP-a ukazuje na značajnu zabrinutost javnosti zbog ekološkog uticaja projekta.

Stanovnici Saint-Bonneta, gde se predlaže izgradnja platforme za utovar, izrazili su želju da zadrže svoj ruralni identitet i protive se zagađujućim aktivnostima. Ključna pitanja uključuju upravljanje sa 1,35 miliona tona otpada iz rudnika i dodatnih 600.000 do 800.000 tona iz postrojenja za konverziju. Lokalno stanovništvo traži uverenja da ovaj otpad neće kontaminirati izvore vode.

Još jedna velika briga odnosi se na vodne potrebe projekta, koje se procenjuju na 1,2 miliona kubnih metara, a crpe se iz dva lokalna rečna sliva koja već imaju hronične nestašice vode.

Preporuke

Preporuke CNDP-a pozivaju kompaniju Imerys, operatera elektroenergetske mreže RTE i francusku vladu da pojasne kriterijume donošenja odluka u vezi sa radom rudnika i njegovim ukupnim ugljeničnim otiskom. Takođe se poziva na veću transparentnost rudarske kompanije, lokalno uključivanje u upravljanje projektom i mogućnosti obuke za lokalne tražioce posla.

CNDP podstiče vladu da proširi dijalog o strategijama snabdevanja ključnim materijalima i rudarskim aktivnostima. Razvijači projekta sada imaju tri meseca da odgovore na ove predloge.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropska unija na raskršću: Zakon o kritičnim sirovinama i potencijal reciklaže

Kako diskusije u Briselu sve više postaju usmerene na kritične sirovine, fokus često ostaje na geopolici i eksploataciji. Ovi minerali su neophodni za tehnologije poput vetroturbina i električnih automobila—temelja zelene tranzicije. Oslanjanje Evropske unije na strane dobavljače pretvorilo je...

Zelena tranzicija u Evropi usporena zbog niskih cena litijuma: Galp razmatra opcije

Portugalska energetska kompanija Galp ne žuri sa donošenjem konačne investicione odluke (FID) u vezi sa izgradnjom rafinerije litijuma baterijskog kvaliteta u Portugalu, najavio je izvršni direktor Filipe Silva. Galpov zajednički poduhvat sa švedskim proizvođačem baterija Northvolt, nazvan Aurora i osnovan...

Kazahstan kao ključni partner Evrope u obezbeđivanju kritičnih minerala za zelenu tranziciju

Ministar industrije Kazahstana, Kanat Šarlapajev, ističe ključnu razliku: „Vrlo često mešamo dostupnost sa pouzdanošću.“ Ova izjava osvetljava izazove sa kojima se suočavaju globalni lanci snabdevanja, posebno dok Evropa prolazi kroz zelenu tranziciju. Studija iz 2023. godine, koju je sprovela Brookings...
error: Content is protected !!