Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEvropska zelena stranka podržava srpske protestante protiv rudarenja litijuma: Poziv na iskrenu...

Evropska zelena stranka podržava srpske protestante protiv rudarenja litijuma: Poziv na iskrenu debatu i odgovornost

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Evropska zelena stranka izrazila je solidarnost sa protivnicima rudarenja litijuma u Srbiji uoči debate u Narodnoj skupštini o ovom pitanju koja je zakazana za sledeću nedelju. U saopštenju objavljenom danas, Evropski zeleni su istakli da je tokom leta desetinama hiljada Srba protestovalo u više od pedeset gradova protiv odluke vlade da dozvoli kompaniji Rio Tinto, multinacionalnoj rudarskoj firmi, da eksploatiše litijum u dolini Jadra.

Dolina Jadar, gusto naseljeno ruralno područje u zapadnoj Srbiji, dom je plodnog poljoprivrednog zemljišta i vitalnih podzemnih izvora vode. Evropski zeleni su kritikovali projekat, navodeći da će koristi pretežno ići Rio Tintu, dok će značajna ekološka i socijalna šteta ostati u njegovom tragu.

Vanredna sednica srpske Narodne skupštine sledeće nedelje pokrenuta je na zahtev opozicije, gde je 86 poslanika iz različitih stranaka predložilo nacrt zakona o zabrani eksploatacije litijuma. Ipak, predstavnici vladajuće većine već su izrazili protivljenje ovom zakonu, sugerišući da on možda neće biti usvojen.

Supported by

Tomaz Vajt, ko-šef Evropske zelene stranke, naglasio je potrebu za istinskom javnom debatom o pitanju rudarenja litijuma. Upozorio je na opasnost od ponavljanja prošlih grešaka koje su dovele do ekološke degradacije i društvenih poremećaja zbog žurbe za kritičnim materijalima.

„Konsultacije moraju biti iskrene, a procesi odgovornosti moraju biti uspostavljeni pre nego što se razmotre bilo kakve operacije. Trenutni Memorandum o razumevanju između EU i Srbije ne pruža neophodne pravne garancije,” izjavio je Vajt.

Dalje je pozvao EU da obezbedi pravni okvir u Srbiji koji će držati i Rio Tinto i srpsku vladu odgovornim, zagovarajući pristup koji prioritet daje pravima zajednica, prirodi i biodiverzitetu.

Evropski zeleni su osudili nasilje, hapšenja i zastrašivanje aktivista koji se protive rudarenju litijuma. Protesti su izbili leta 2024. godine nakon što je srpska vlada odlučila da nastavi sa projektom u dolini Jadar, koji je prethodno bio obustavljen 2022. godine zbog širokih protesta.

Značajan događaj, Samit o kritičnim sirovinama, održan je 19. jula u Beogradu, na kojem su prisustvovali i nemački kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič. Samit je okončan potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije, usmerenog ka održivim lancima sirovina i vrednosti baterija, što su mnogi smatrali ključnim korakom ka unapređenju projekta rudarenja litijuma u dolini Jadar.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Privatizacija Instituta za vodoprivredu ‘Jaroslav Černi’: Zabrinutosti za javni interes i vodne resurse Jadra

Godine 2022. privatizacija Instituta za vodoprivredu "Jaroslav Černi" sprovedena je uprkos snažnom protivljenju građana i stručnjaka. Potencijalno otvaranje rudnika Rio Tinta dodatno je istaklo važnost zaštite institucija od strateškog značaja. Debata oko projekta litijumskog rudnika postala je ključna za...

RERI upozorava na moguće ekološke rizike projekta Jadar

Zahtev kompanije Rio Tinto za utvrđivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu (EIA) pokriva samo deo projekta "Jadar", što izaziva zabrinutost da se potencijalni ekološki uticaji umanjuju, upozorava Regulatorni institut za obnovljive izvore energije i...

Reakcija Rio Tinta na studiju o projektu Jadar

Na dan 6. oktobra 2024. godine, Radar objavio je članak pod naslovom "Od litijuma do svake kuće 2,6 evra godišnje", koji je predstavio studiju o ekonomskim efektima projekta Jadar, koju su napisali Zoran Drakulić i ekonomisti Boško Mijatović, Danica...
error: Content is protected !!