Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEvropska zelena stranka podržava srpske protestante protiv rudarenja litijuma: Poziv na iskrenu...

Evropska zelena stranka podržava srpske protestante protiv rudarenja litijuma: Poziv na iskrenu debatu i odgovornost

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Evropska zelena stranka izrazila je solidarnost sa protivnicima rudarenja litijuma u Srbiji uoči debate u Narodnoj skupštini o ovom pitanju koja je zakazana za sledeću nedelju. U saopštenju objavljenom danas, Evropski zeleni su istakli da je tokom leta desetinama hiljada Srba protestovalo u više od pedeset gradova protiv odluke vlade da dozvoli kompaniji Rio Tinto, multinacionalnoj rudarskoj firmi, da eksploatiše litijum u dolini Jadra.

Dolina Jadar, gusto naseljeno ruralno područje u zapadnoj Srbiji, dom je plodnog poljoprivrednog zemljišta i vitalnih podzemnih izvora vode. Evropski zeleni su kritikovali projekat, navodeći da će koristi pretežno ići Rio Tintu, dok će značajna ekološka i socijalna šteta ostati u njegovom tragu.

Vanredna sednica srpske Narodne skupštine sledeće nedelje pokrenuta je na zahtev opozicije, gde je 86 poslanika iz različitih stranaka predložilo nacrt zakona o zabrani eksploatacije litijuma. Ipak, predstavnici vladajuće većine već su izrazili protivljenje ovom zakonu, sugerišući da on možda neće biti usvojen.

Supported by

Tomaz Vajt, ko-šef Evropske zelene stranke, naglasio je potrebu za istinskom javnom debatom o pitanju rudarenja litijuma. Upozorio je na opasnost od ponavljanja prošlih grešaka koje su dovele do ekološke degradacije i društvenih poremećaja zbog žurbe za kritičnim materijalima.

„Konsultacije moraju biti iskrene, a procesi odgovornosti moraju biti uspostavljeni pre nego što se razmotre bilo kakve operacije. Trenutni Memorandum o razumevanju između EU i Srbije ne pruža neophodne pravne garancije,” izjavio je Vajt.

Dalje je pozvao EU da obezbedi pravni okvir u Srbiji koji će držati i Rio Tinto i srpsku vladu odgovornim, zagovarajući pristup koji prioritet daje pravima zajednica, prirodi i biodiverzitetu.

Evropski zeleni su osudili nasilje, hapšenja i zastrašivanje aktivista koji se protive rudarenju litijuma. Protesti su izbili leta 2024. godine nakon što je srpska vlada odlučila da nastavi sa projektom u dolini Jadar, koji je prethodno bio obustavljen 2022. godine zbog širokih protesta.

Značajan događaj, Samit o kritičnim sirovinama, održan je 19. jula u Beogradu, na kojem su prisustvovali i nemački kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič. Samit je okončan potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije, usmerenog ka održivim lancima sirovina i vrednosti baterija, što su mnogi smatrali ključnim korakom ka unapređenju projekta rudarenja litijuma u dolini Jadar.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Rio Tinto u saradnji sa partnerima pokreće projekat niskougljeničnog aluminijuma u Finskoj

Rio Tinto je ušao u partnerstvo sa švedskom investicionom kompanijom Vargas, Mitsubishi i drugim partnerima kako bi istraživali projekat aluminijuma sa niskim emisijama ugljen-dioksida u Finskoj. Kao deo ovog strateškog partnerstva, Rio Tinto će pružiti pristup svojoj tehnologiji za...

Kontroverze oko Rio Tinto projekta litijuma u Jadru

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije je definisalo obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za rudarsku komponentu projekta Jadar, rudarske aktivnosti vezane za litijum i bor, koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada zadužena da adresira...

Ekološke organizacije osporavaju odobrenje Srbije za rudarski projekat Rio Tinta

Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije utvrdilo je obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za projekat Jadar, rudarenje litijuma i bora koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada dužna da se bavi kumulativnim uticajima na...
error: Content is protected !!