Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoRudnik zlata na Rogozni predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje i životnu sredinu

Rudnik zlata na Rogozni predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje i životnu sredinu

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Otvaranje rudnika zlata na Rogozni moglo bi ozbiljno uticati na zdravlje građana Novog Pazara i životnu sredinu, upozorila je Dragana Đorđević, naučni savetnik. U intervjuu za program „Zeleni minut“, Đorđević je objasnila da će proces rudarenja dovesti do zagađenja vazduha otrovnim prašinom, što će uticati na grad i leti i zimi.

Rogozna, koja se nalazi oko 10 kilometara od Novog Pazara, oslobađala bi štetnu prašinu iz rudarskih jalovišta koja bi se mogla širiti na velike udaljenosti, zagađujući grad i okolna područja. Izloženost toksičnim supstancama mogla bi povećati rizik od autoimunih bolesti, raka i plućnih oboljenja, što predstavlja ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju u ovom regionu.

Đorđević je takođe kritikovala strane investitore, tvrdeći da je njihov primarni interes vađenje jeftinih resursa, a ne korist lokalne zajednice. Rudarski radovi, prema njenim rečima, ostavili bi velike količine toksičnog otpada koji bi ostao u životnoj sredini vekovima, zagađujući reke, podzemne vode i zemljište. Posledice ovih jalovišta su dugoročne, a neka u Srbiji datiraju još od srednjeg veka.

Supported by

Ovaj problem je prošle nedelje razmatran na forumu koji je organizovala građanska inicijativa „Za zdrav Novi Pazar“, gde su Đorđević, zajedno sa akademikom Slobodanom Vukosavićem i ekološkim advokatom Sretenom Đorđevićem, istakli rizike koje rudnik predstavlja.

Geološka istraživanja trenutno se sprovode na različitim lokacijama u Novom Pazaru, uključujući Leču, Zlatni kamen, Pasji potok i Šanac na Rogozni, uz odobrenje „Zlatna reka Resources“ iz Beograda. Preliminarne procene sugerišu da je Rogozna bogata bakrom, srebrom i zlatom, a neki spekulišu da područje možda sadrži dovoljno dragocenih metala da snabde Evropu sa polovinom svojih potreba.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...

Kontroverze oko Rio Tinto projekta litijuma u Jadru

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije je definisalo obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za rudarsku komponentu projekta Jadar, rudarske aktivnosti vezane za litijum i bor, koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada zadužena da adresira...

Ekološke organizacije osporavaju odobrenje Srbije za rudarski projekat Rio Tinta

Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije utvrdilo je obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za projekat Jadar, rudarenje litijuma i bora koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada dužna da se bavi kumulativnim uticajima na...
error: Content is protected !!