Od avgusta, veliki projekat rudarenja litijuma u slivu reke Jadar pokrenuo je nacionalne proteste u Srbiji, vođene brigama oko njegovog uticaja na životnu sredinu.
Pozadina i ekonomske perspektive
Nakon što je projekat Rio Tinta obustavljen pre prolećnih izbora zbog masovnih ekoloških protesta, predsednik Aleksandar Vučić ponovo je pokrenuo inicijativu. Vlada je privučena obećavajućim ekonomskim benefitima vezanim za rastuće tržište električnih vozila (EV), smatrajući da je projekat ključan za ambicije Srbije da postane centralno čvorište u novom snabdevanju EV-om. Procene su da bi mina mogla potencijalno zadovoljiti više od 15% buduće potražnje EU za EV-ima, značajno podižući ekonomiju i tržište rada u zemlji.
Osim toga, Vučić vidi priliku da snabdeva EU litijumom kao način da ublaži pritisak EU u vezi sa ambivalentnim stavom Srbije prema EU i Rusiji. Važno je napomenuti da je Srbija trenutno jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji.
Podrška EU i lokalni sentiment
Evropska komisija, zajedno sa uticajnim državama članicama kao što su Nemačka i Francuska, podržava projekat iz razloga nacionalne ekonomske bezbednosti, jer EU teži smanjenju zavisnosti od Kine za kritične minerale. Ipak, ova podrška pojačava anti-EU sentiment među protestantima.
U idealnom scenariju, mina bi mogla da postane operativna do 2028. godine, potencijalno čineći je najvećom litijumskom minom u Evropi. Ipak, politički rizici su značajni, s obzirom na to da je većina stanovništva navodno protiv projekta, prema nedavnim anketama. Ongoing protesti služe i kao platforma za javno izražavanje nezadovoljstva prema Vučiću i vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci (SNS).
Političke implikacije i buduće perspektive
Ključno pitanje ostaje da li će Vučić rizikovati gubitak svoje političke moći nastavljanjem rudarskog projekta. Sa izborima sada iza njega, čini se da je posvećen napredovanju inicijative. Predloženo je da se održi lokalni referendum kako bi se smanjile političke tenzije, iako je ishod neizvestan.
U međuvremenu, Rio Tinto će morati da pruži jače garancije lokalnom stanovništvu u vezi sa ekološkim merama. Očekujući dalja nezadovoljstva u narednim mesecima, potencijal za političku nestabilnost ostaje visok. Brigama oko sabotaže i oštećenja infrastrukture povezanih s projektom od strane ekoloških aktivista mogu predstavljati značajne izazove za implementaciju mine.
Ukratko, dok projekat litijuma pruža značajne ekonomske prilike za Srbiju, brige o životnoj sredini i javno protivljenje verovatno će i dalje oblikovati njegovu budućnost.