Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoProjekat HARMONI i budućnost reciklaže magneta

Projekat HARMONI i budućnost reciklaže magneta

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Projekat HARMONI predvodi inicijativu za promenu u načinu na koji rukujemo magnetima na kraju životnog veka. Prepoznajući neiskorišćeni potencijal ovih naizgled odbačenih objekata, HARMONI nastoji da preoblikuje naš pristup recikliranju i upravljanju resursima, na kraju doprinoseći održivijoj i otpornijoj budućnosti.

Fokus projekta je na reciklaži retkozemnih elemenata iz magneta. Elementi retkih zemalja, kao što su neodimijum i disprozijum, sastavni su deo moderne tehnologije i industrije, ali njihovo vađenje i odlaganje predstavljaju značajne ekološke i društvene izazove. Posvećenost HARMONI-a razvoju inovativnih metoda reciklaže ne samo da ublažava uticaj tradicionalnih procesa ekstrakcije na životnu sredinu već i obezbeđuje efikasno korišćenje ovih vrednih resursa.

Pranali Jadhavov naglašava transformativni potencijal reciklaže magneta. Udaljavajući se od linearnog modela potrošnje resursa, gde se materijali koriste i odbacuju, ide se ka kružnom modelu gde se materijali kontinuirano ponovo koriste i menjaju, HARMONI promoviše održivost i smanjenje otpada. Ovaj pristup ne samo da minimizira potrebu za vađenjem novih materijala, već i smanjuje stvaranje otpada, doprinoseći čistijoj i zdravijoj planeti.

Supported by

Uključivanje institucija kao što je univerzitet cirkularne ekonomije TU Clausthal (TUC) dodatno naglašava značaj reciklaže magneta u širem kontekstu održivosti i ekonomskog prosperiteta. Zalažući se za reciklažu trajnih magneta, TUC naglašava značaj razvoja otpornih lanaca vrednosti i smanjeno oslanjanje na spoljne izvore kritičnih materijala. Ovo ne samo da povećava ekonomsku nezavisnost, već i obezbeđuje stabilno snabdevanje sirovinama za proizvodnju, podstičući inovacije i konkurentnost na globalnom tržištu.

Pored ekoloških i ekonomskih prednosti, reciklaža magneta nudi put ka borbi protiv klimatskih promena. Smanjena potrošnja energije i emisije gasova staklene bašte povezane sa reciklažom u poređenju sa tradicionalnim procesima ekstrakcije doprinose naporima za ublažavanje klimatskih promena, usklađujući se sa globalnim ciljevima za održivost i smanjenje ugljenika.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!