Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoKazahstan istražuje potencijal retkih metala

Kazahstan istražuje potencijal retkih metala

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Kazahstanski zamenik ministra industrije i građevinarstva Olžas Saparbekov je, tokom konferencije o kritičnim sirovinama i trgovinskoj politici koja je održana u Briselu 26. marta, istakao potencijal Kazahstana u razvoju retkih metala. Taj događaj, koji je organizovan u okviru belgijskog predsedavanja Savetom Evropske unije , je obezbedio platformu za razgovore o saradnji EU sa spoljnim partnerima.

Saparbekov je istakao značaj ovog događaja za Kazahstan, istakavši zainteresovanost zemlje za razvoj svoje industrije retkih zemnih metala. On je ukazao na razgovore sa predstavnicima EU i evropskim preduzećima zainteresovanim za razvoj industrije i transfer tehnologije, posebno za vađenje i preradu sirovina.

Ambasador Kazahstana u Belgiji, Margulan Baimukhan, istakao je konferenciju kao priliku za razmenu mišljenja i ekspertize o ulozi Kazahstana i perspektivama u ovoj industriji.

Supported by

Usred zabrinutosti oko kineske dominantne kontrole globalne proizvodnje retkih zemnih elemenata (REE), zapadne zemlje traže alternativne izvore za ublažavanje potencijalnih poremećaja. Kazahstan se pojavljuje kao istaknuti kandidat, privlačeći sve veću pažnju kao strateški dobavljač ovih ključnih materijala.

Pošto već isporučuje više od polovine sirovina neophodnih za ekonomiju EU, značaj Kazahstana na globalnom tržištu je nesporan. Njen status jedne od 10 najvećih zemalja u proizvodnji bakra naglašava njen potencijal da uspostavi proizvodnju materijala za baterije, uključujući nikl, kobalt, mangan i litijum.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!