Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoKljučna uloga aluminijuma u ​​zelenoj tranziciji: Izazovi i mogućnosti

Ključna uloga aluminijuma u ​​zelenoj tranziciji: Izazovi i mogućnosti

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Aluminijum je ključni igrač zelene tranzicije koji je uneo promenu u industriju povećanjem efikasnosti proizvoda kroz smanjenje težine. Ovaj svestrani metal, dobijen elektrolizom fuzionisane soli, u velikoj meri se oslanja na ključne inpute kao što su boksit i magnezijum, oba kategorizovana kao kritične sirovine (CRM).

Evropa se bori sa oskudnim nalazištima boksita i ovo oslanjanje na spoljne dobavljače naglašava ranjivost kontinenta i naglašava neophodnost strategije diversifikacije lanca snabdevanja.

Recikliranje aluminijuma predstavlja nadu za manje opterećenje životne sredine u budućnosti. Ne samo da značajno smanjuje potrošnju energije, već i eliminiše emisije fluora, štiteći lokalne ekosisteme od potencijalne štete. Međutim, povećanje napora za reciklažom kako bi se zadovoljila rastuća potražnja dalje predstavlja izazov.

Supported by

Svestranost aluminijuma i njegove osobine utiču na višestruku primenu u industriji. Magnezijum se pojavljuje kao ključni legirajući element, ali EU nema domaću proizvodnju, što povećava zavisnost od stranih izvora. Pošto Italija, Francuska i Norveška zaustavljaju proizvodnju magnezijuma, Kina se pojavljuje kao primarni dobavljač, što pogoršava ranjivost lanca snabdevanja.

Dok se svet kreće ka održivosti, rešavanje ovih izazova predstavlja priliku za inovacije i saradnju. Razvijanje infrastrukture za reciklažu i diverzifikacija kanala nabavke su imperativni koraci ka obezbeđivanju održivog lanca snabdevanja aluminijumom. Koristeći tehnologiju i podstičući međunarodna partnerstva, Evropa može da ojača svoju poziciju u zelenoj transformaciji dok istovremeno smanjuje oslanjanje na spoljne dobavljače.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!