Rudarski sektor, tradicionalno spor u prihvatanju digitalizacije i automatizacije, prolazi kroz transformaciju podstaknutu posvećenošću EU ka unapređenju održivosti, bezbednosti i profitabilnosti rudnika. Jedan od ključnih razvojnih projekata je illuMINEation, koji je uveo univerzalnu industrijsku IoT (Internet of Things) platformu prilagođenu rudarskim primenama. Ova platforma postavlja nove standarde u upravljanju podacima, komunikaciji i operativnoj efikasnosti u podzemnom rudarstvu.
Inteligentno upravljanje i analiza podataka uz IIoT
Srž inovacije illuMINEation projekta leži u prikupljanju, obradi i analizi velikih količina podataka. Korišćenjem širokog spektra senzorskih rešenja i višeslojne IIoT platforme, omogućeno je sveobuhvatno upravljanje podacima na različitim operativnim nivoima—od pojedinačnih rudnika do korporativnih sistema. Ovo unapređuje analizu kvaliteta rude, praćenje stresa u steni i prediktivno održavanje rudarske opreme.
IIoT platforma je osmišljena za efikasno rukovanje velikim količinama podataka i pruža čvrst analitički okvir za više lokacija. „Platforma nudi alate za vizualizaciju koji se koriste putem pregledača, otvorenog su koda i prilagodljivi su jedinstvenim zahtevima rudarskih operacija“, objašnjava Gernot Loidl, koordinator projekta sa Univerziteta u Leobenu. Ove funkcije omogućavaju razvoj aplikacija sa malo kodiranja, što korisnicima olakšava prilagođavanje kontrolnih tabli i integraciju 3D mogućnosti za digitalne blizance, proširenu realnost i virtuelna okruženja na mobilnim uređajima.
Unapređenje komunikacije u složenim uslovima podzemnog rudarstva
Rudarsko okruženje je inherentno izazovno zbog svoje dinamičke i trodimenzionalne prirode. Projekat illuMINEation se bavi ovim izazovom kroz inovativni sistem višestrukog prenosa podataka zasnovan na LoRa tehnologiji. Ovaj sistem povećava domet komunikacije, omogućavajući pouzdano prenošenje signala kroz složene podzemne tunele koji se protežu na preko 1,5 kilometara.
S obzirom na stalne promene u rudarskim tunelima, projekat osigurava da je infrastruktura za komunikaciju dovoljno fleksibilna da se prilagođava operativnim promenama. Kako se sistemi tunela šire i transformišu, mreža se prilagođava, održavajući povezanost za podršku prenosu podataka u realnom vremenu i praćenju.
Podsticanje održivosti, bezbednosti i profitabilnosti
Rezultati projekta illuMINEation su dizajnirani tako da direktno utiču na efikasnost, održivost i bezbednost rudarskih operacija. „Poboljšanjem znanja o stenskoj masi i geologiji, možemo unaprediti eksploataciju resursa uz manji napor, a istovremeno poboljšati bezbednost na radnom mestu,“ navodi Loidl. Projekat je takođe istraživao upotrebu autonomnih dronova za inspekciju opasnih područja i razvio sistem za detekciju ljudskog kretanja kako bi se sprečili potencijalni sudari sa rudarskim mašinama.
Generalno, projekat značajno unapređuje održivost i profitabilnost rudarskih operacija rešavanjem ključnih faktora kao što su zaštita na radu, uticaj na životnu sredinu, efikasnost resursa i ekonomska održivost.
Saradnja za digitalnu budućnost
Sa 22 projektna partnera iz sedam evropskih zemalja, uključujući akademske i istraživačke institucije, proizvođače opreme i rudarske kompanije, projekat illuMINEation je postavio temelje za dalju digitalizaciju i automatizaciju u evropskom rudarstvu. Okvir otvorenog koda i mogućnost razvoja aplikacija sa malo kodiranja omogućavaju jednostavnu integraciju ovih tehnologija u postojeće operacije, podržavajući dugoročnu digitalnu transformaciju industrije.
Fokusiranjem na stvarne primene, napredno upravljanje podacima i tehnologije automatizacije, projekat illuMINEation pruža sveobuhvatno i fleksibilno rešenje koje će nastaviti da podstiče inovacije u rudarskom sektoru širom Evrope.