RudarstvoEvropski zeleni dogovor za obezbeđivanje resursa i podsticanje čiste tehnologije

Evropski zeleni dogovor za obezbeđivanje resursa i podsticanje čiste tehnologije

Supported byspot_img

Evropski zeleni dogovor ima za cilj prelazak na neto nultu ekonomiju, smanjujući uvoz fosilnih goriva, ali povećavajući potražnju za čistim energetskim tehnologijama. Da bi se pozabavila ovim, Evropska komisija je razvila industrijski plan zelenog dogovora, fokusirajući se na kritične sirovine (CRM) i proizvodnju čiste tehnologije.

Zakon o neto nilti industrije i Zakon o kritičnim sirovinama su ključne komponente ovog plana, čiji je cilj unapređenje konkurentnosti i sigurnosti snabdevanja EU. CRMA identifikuje 34 kritične sirovine, postavljajući standarde za ekstrakciju, preradu i reciklažu do 2030. Takođe daje prioritet projektima, ubrzava proces izdavanja dozvola i finansiranja.

CRM-ovi, neophodni za strateške tehnologije, često se suočavaju sa rizicima u snabdevanju zbog neravnomerne distribucije i zavisnosti od uvoza. EU, koja se u velikoj meri oslanja na uvoz CRM-a, nastoji da diverzifikuje izvore i podstakne domaću proizvodnju. Međutim, izazovi uključuju lokalno protivljenje rudarskim aktivnostima i ekološku zabrinutost.

Kapacitet proizvodnje čiste tehnologije varira u različitim sektorima, pri čemu je EU jaka u oblasti vetra, ali zavisi od uvoza u solarnim fotonaponskim sistemima. Zakon o neto nulti industrije za cilj ima podršku 19 neto nulti tehnologija, fokusirajući se na tehnologije sa potencijalom za dekarbonizaciju industrije i konkurentnost.

Uprkos napretku u zakonodavnim okvirima, ostaju izazovi u postizanju ciljeva i obezbeđivanju otpornog lanca snabdevanja. Napori EU da obezbedi resurse i podstakne proizvodnju čiste tehnologije ključni su koraci ka postizanju njenih zelenih ciljeva uz održavanje globalne konkurentnosti.

Izvor: miningwatch.news

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!