Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEvropski zeleni dogovor za obezbeđivanje resursa i podsticanje čiste tehnologije

Evropski zeleni dogovor za obezbeđivanje resursa i podsticanje čiste tehnologije

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Evropski zeleni dogovor ima za cilj prelazak na neto nultu ekonomiju, smanjujući uvoz fosilnih goriva, ali povećavajući potražnju za čistim energetskim tehnologijama. Da bi se pozabavila ovim, Evropska komisija je razvila industrijski plan zelenog dogovora, fokusirajući se na kritične sirovine (CRM) i proizvodnju čiste tehnologije.

Zakon o neto nilti industrije i Zakon o kritičnim sirovinama su ključne komponente ovog plana, čiji je cilj unapređenje konkurentnosti i sigurnosti snabdevanja EU. CRMA identifikuje 34 kritične sirovine, postavljajući standarde za ekstrakciju, preradu i reciklažu do 2030. Takođe daje prioritet projektima, ubrzava proces izdavanja dozvola i finansiranja.

CRM-ovi, neophodni za strateške tehnologije, često se suočavaju sa rizicima u snabdevanju zbog neravnomerne distribucije i zavisnosti od uvoza. EU, koja se u velikoj meri oslanja na uvoz CRM-a, nastoji da diverzifikuje izvore i podstakne domaću proizvodnju. Međutim, izazovi uključuju lokalno protivljenje rudarskim aktivnostima i ekološku zabrinutost.

Supported by

Kapacitet proizvodnje čiste tehnologije varira u različitim sektorima, pri čemu je EU jaka u oblasti vetra, ali zavisi od uvoza u solarnim fotonaponskim sistemima. Zakon o neto nulti industrije za cilj ima podršku 19 neto nulti tehnologija, fokusirajući se na tehnologije sa potencijalom za dekarbonizaciju industrije i konkurentnost.

Uprkos napretku u zakonodavnim okvirima, ostaju izazovi u postizanju ciljeva i obezbeđivanju otpornog lanca snabdevanja. Napori EU da obezbedi resurse i podstakne proizvodnju čiste tehnologije ključni su koraci ka postizanju njenih zelenih ciljeva uz održavanje globalne konkurentnosti.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!