Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEU Zakon o kritičnim sirovinama predstavlja izazov za ekonomske odnose Kine i...

EU Zakon o kritičnim sirovinama predstavlja izazov za ekonomske odnose Kine i EU

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Eksperti iz Kine izrazili su zabrinutost zbog nedavnog poteza Evropske unije da traži alternative kineskom snabdevanju sirovinama, sugerišući da bi to moglo da zaoštri ekonomske i trgovinske odnose između dva entiteta. Usvajanje Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA) od strane EU, ima za cilj da obezbedi sigurno i održivo snabdevanje kritičnim sirovinama neophodnim za različite sektore, uključujući zelenu i digitalnu tranziciju, kao i odbrambenu i svemirsku industriju.

CRMA postavlja ambiciozne standarde za potrošnju sirovina u EU, naglašavajući lokalnu ekstrakciju, preradu unutar EU i povećanje upotrebe recikliranih materijala. Ova strateška promena ima za cilj da smanji zavisnost od pojedinačnih izvora uvoza minerala i dovodi u pitanje ulogu Kine kao glavnog snabdevača.

Jang Čengju, saradnik istraživač na Institutu za evropske studije Kineske akademije društvenih nauka, ističe potencijalni uticaj na ekonomsku saradnju Kine i EU. On napominje da bi CRMA mogao da pojača konkurenciju za kritične mineralne resurse, stvarajući koliziju između Kine i EU. Štaviše, smatra se da propis ima jak ideološki prizvuk.

Supported by

Uprkos naporima EU, stručnjaci ističu da Kina zadržava jaku poziciju u iskopavanju, preradi i proizvodnji kritičnih minerala. Na primer, Kina globalno dominira preradom retkozemnih elemenata, kobalta, nikla i litijuma. Ova dominacija pozicionira Kinu kao ključnog dobavljača za EU, posebno u zelenom sektoru.

S obzirom na značajne proizvodne kapacitete i tehnološke prednosti Kine, potraga EU za alternativama kineskim sirovinama može dovesti do povećanja troškova. Jang sugeriše da bi EU mogla suočiti sa rastućim troškovima, s obzirom na ekonomsku konkurentnost Kine u zelenoj transformaciji i proizvodnji.

U suštini, dok EU CRMA ima za cilj da diverzifikuje izvore sirovina, rizikuje da zaoštri ekonomske veze sa Kinom i eskalira konkurenciju za kritične resurse.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!