Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoDa bi obezbedila sirovine, Evropa se okreće reciklaži

Da bi obezbedila sirovine, Evropa se okreće reciklaži

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Izazov ekstrakcije

Evropska ekonomija visoke tehnologije zasniva se na sirovinama kao što su kobalt, platina, paladijum i zlato. Prisutni su u mnogim uredjajima, od mobilnih telefona do solarnih panela.

Ipak, ovi materijali se često kopaju van Evrope i na načine koji štete životnoj sredini.

Supported by

Na primer, Kina snabdeva 97% magnezijuma u ​​EU, koji se koristi u metalnim proizvodima koji moraju biti jaki, ali lagani, kao što su bicikli, merdevine i laptopovi. Kina je takođe izvor retkih zemalja koje se koriste u magnetima – suštinskoj komponenti električnih automobila i vetroturbina.

Jedno od rešenja za Evropu je da se recikliraju kritične sirovine sve dok se mogu izvući iz proizvoda koji se odlažu. Ali to je lakše reći nego učiniti.

Određeni materijali su prisutni u tako malim količinama da ih je teško ukloniti. Ili često procesi ne dozvoljavaju potpuno uklanjanje.

Naučnici pronalaze nove načine da pretvore gomile otpada u bukvalne rudnike zlata.

Geopolitički cilj

Osim što bi doneo beneficije za životnu sredinu, uspeh na ovom frontu bi ojačao geopolitičku poziciju EU tako što bi je učinio manje zavisnom od uvoznih sirovina koje takođe dolaze iz Rusije, Demokratske Republike Kongo i drugih zemalja.

„Evropi nedostaje mnogo plemenitih metala“, rekla je dr Elisabet Andres Garcia, menadžerka projekta u TECNALIA, privatnom centru za primenjeno istraživanje i tehnološki razvoj u San Sebastijanu, Španija. „Recikliranje je najbolji način da se spreči zavisnost Evrope od drugih zemalja .“

Ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine izazvala je skok u ceni paladijuma, mekog srebrnobelog metala koji se uglavnom kopao u Rusiji i koristio u proizvodnji automobila, elektronskih komponenti, pa čak i zubnih plombi.

Kako bi osigurala da može zadržati pristup ovim materijalima, EU se fokusira na sopstvenu proizvodnju i istraživanje.

U martu 2023. Evropska komisija je putem nacrta zakona odlučila da poveća domaću proizvodnju osnovnih roba u EU. Nazvan Zakon o kritičnim sirovinama, predloženi zakon bi postavio ciljeve od najmanje 10% za ekstrakciju, 40% za preradu i 15% za reciklažu ovih supstanci u Evropi.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!