Fondacija za ekološku pravdu (EJF) pozdravila je potvrdu Evropske komisije o njenom stavu prema moratorijumu na eksploataciju dubokomorskih resursa.
Dana 17. septembra, koalicija od 16 nevladinih organizacija izrazila je zabrinutost Evropskoj komisiji zbog referenci na dubokomorsku eksploataciju u izveštaju Marija Dragija o budućnosti evropske konkurentnosti. Izveštaj sugeriše da bi EU trebalo „pažljivo istražiti potencijal ekološki održive dubokomorske eksploatacije,“ oslanjajući se na studiju staru 11 godina. Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da je dubokomorska eksploatacija nepotrebna za postizanje ciljeva Pariskog sporazuma.
Kao odgovor na pismo koalicije, Evropska komisija ponovila je svoju posvećenost zalaganju za zabranu eksploatacije dubokomorskih resursa. Oni su istakli širok konsenzus među naučnicima i državama da naše razumevanje dubokomorskog okruženja i uticaja eksploatacije nije dovoljno za donošenje sigurnih odluka. Nadalje, Komisija je napomenula da, prema nedavno usvojenom Zakonu o ključnim sirovinama, projekti dubokomorske eksploatacije nisu priznati kao strateški projekti.
Steve Trent, izvršni direktor i osnivač EJF-a, izjavio je: „Stav Evropske komisije o dubokomorskoj eksploataciji oduvek je bio jasan, a ova potvrda dodatno učvršćuje taj stav. Ovo pokazuje posvećenost EU ka davanju prioriteta zaštiti morskog ekosistema odbijanjem eksploatacije dubokih mora dok se naučne praznine ne popune. Imamo dovoljno dokaza koji pokazuju da ne moramo eksploatisati okean za naše baterije. Nastavimo ka tome da Evropu učinimo liderom u cirkularnoj ekonomiji, birajući pravu održivost umesto uništavanja novih ekosistema.“
Podrška za moratorijum na dubokomorsku eksploataciju raste, sa 32 zemlje, uključujući 11 država članica EU, koje sada zagovaraju oprezno zaustavljanje ili potpunu zabranu ove industrije.