Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoZaštita morskih ekosistema: EU protiv dubokomorske eksploatacije

Zaštita morskih ekosistema: EU protiv dubokomorske eksploatacije

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Fondacija za ekološku pravdu (EJF) pozdravila je potvrdu Evropske komisije o njenom stavu prema moratorijumu na eksploataciju dubokomorskih resursa.

Dana 17. septembra, koalicija od 16 nevladinih organizacija izrazila je zabrinutost Evropskoj komisiji zbog referenci na dubokomorsku eksploataciju u izveštaju Marija Dragija o budućnosti evropske konkurentnosti. Izveštaj sugeriše da bi EU trebalo „pažljivo istražiti potencijal ekološki održive dubokomorske eksploatacije,“ oslanjajući se na studiju staru 11 godina. Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da je dubokomorska eksploatacija nepotrebna za postizanje ciljeva Pariskog sporazuma.

Kao odgovor na pismo koalicije, Evropska komisija ponovila je svoju posvećenost zalaganju za zabranu eksploatacije dubokomorskih resursa. Oni su istakli širok konsenzus među naučnicima i državama da naše razumevanje dubokomorskog okruženja i uticaja eksploatacije nije dovoljno za donošenje sigurnih odluka. Nadalje, Komisija je napomenula da, prema nedavno usvojenom Zakonu o ključnim sirovinama, projekti dubokomorske eksploatacije nisu priznati kao strateški projekti.

Supported by

Steve Trent, izvršni direktor i osnivač EJF-a, izjavio je: „Stav Evropske komisije o dubokomorskoj eksploataciji oduvek je bio jasan, a ova potvrda dodatno učvršćuje taj stav. Ovo pokazuje posvećenost EU ka davanju prioriteta zaštiti morskog ekosistema odbijanjem eksploatacije dubokih mora dok se naučne praznine ne popune. Imamo dovoljno dokaza koji pokazuju da ne moramo eksploatisati okean za naše baterije. Nastavimo ka tome da Evropu učinimo liderom u cirkularnoj ekonomiji, birajući pravu održivost umesto uništavanja novih ekosistema.“

Podrška za moratorijum na dubokomorsku eksploataciju raste, sa 32 zemlje, uključujući 11 država članica EU, koje sada zagovaraju oprezno zaustavljanje ili potpunu zabranu ove industrije.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Ponovno pokretanje rudnika Goro: Ključni korak za stabilizaciju industrije nikla u Novoj Kaledoniji

Prony Resources New Caledonia ponovo pokreće rad u svom rudniku Goro i fabrici za proizvodnju nikla u kvalitetu za baterije, koja se nalazi na jugu Nove Kaledonije, nakon šestomesečnog prekida uzrokovanog lokalnim nemirima. Ovo predstavlja ključni trenutak za Prony...

Partnerstvo Rio Tinta i GravitHy-a: Održiva budućnost čelika uz vodonične tehnologije

Sporazum između kompanije Rio Tinto i GravitHy-a o isporuci peleta od gvožđa za GravitHy-jev projekat održive proizvodnje gvožđa u Francuskoj predstavlja značajan korak ka smanjenju ugljeničnog otiska u proizvodnji čelika. Saradnja se fokusira na GravitHy-jeve planove da koristi procese...

Napredak u Wolfsberg litijumskom projektu: Novi planovi i investicije Critical Metals Corp

Kompnija Critical Metals Corp, vodeća kompanija za razvoj rudarskih projekata fokusiranih na kritične metale koji su ključni za elektrifikaciju i tehnologije sledeće generacije, objavila je ažuriranje o napretku svog Wolfsberg litijumskog projekta u Austriji, kao i o razvoju u...
error: Content is protected !!