Narodna skupština Srbije odbacila je predložene izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koje su imale za cilj zabranu istraživanja litijuma i bora. Glasanje je završeno sa 128 poslanika protiv predloga, 84 u korist, dok su dva poslanika bila uzdržana.
Rasprava je započeta ranije tokom nedelje, a glavna tema bila je predloženi rudnik litijuma u dolini Jadra, koji vodi rudarski gigant Rio Tinto. Opozicioni poslanici izrazili su snažnu zabrinutost zbog ekoloških posledica projekta i istakli da je vlada pre izbora tvrdila da je napustila inicijativu za eksploataciju litijuma, da bi je nastavila nakon izbora.
Danijela Nestorović, poslanica opozicije koja je podržala izmene, naglasila je potrebu za trajnom zabranom rudarenja radi budućih generacija. „Naša je odgovornost da obezbedimo čistu vodu, vazduh i zemlju za našu decu, kako garantuje Ustav,“ izjavila je, zalažući se za dugoročnu zaštitu životne sredine.
S druge strane, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da bi usvajanje zakona učinilo Srbiju prvom zemljom koja zabranjuje istraživanje litijuma i bora. Ona je istakla potencijalnu ulogu Srbije u energetskoj tranziciji, sugerišući da bi resursi zemlje i njen strateški položaj mogli biti ključni za razvoj lanaca vrednosti koji zadovoljavaju visoke ekološke standarde.
Đedović Handanović je takođe ponovila da će projekat Jadar biti realizovan samo ako se dokaže da nema negativne ekološke posledice. Na zahtev kompanije Rio Sava Exploration, srpskog ogranka Rio Tinta, Ministarstvo zaštite životne sredine treba da odredi obim procene uticaja na životnu sredinu za projekat u dolini Jadra, koji je izazvao masovne proteste zbog straha od ekološke degradacije.
Kontroverza oko rudnika litijuma eskalira, naročito nakon što su državni zvaničnici nagovestili ponovno razmatranje projekta uprkos prethodnoj obavezi da ga otkažu. Istraga BIRN-a iz februara 2023. godine otkrila je da je Rio Tinto potrošio najmanje 1,2 miliona evra na kupovinu zemljišta na predloženoj lokaciji, čak i nakon što je projekat zvanično obustavljen.
U januaru 2022. godine, vlada Srbije obustavila je projekat litijuma nakon značajnih javnih protesta. Bivša premijerka Ana Brnabić tada je izjavila: „Sve je završeno. Kraj,“ neposredno pre aprilskih izbora te godine.
Aktivisti i dalje izražavaju zabrinutost da bi rudarski projekat mogao ugroziti vodne i zemljišne resurse. Mnogi meštani osećaju se nadvladani uticajem multinacionalne rudarske kompanije i postavljaju pitanje ograničenih finansijskih koristi za Srbiju, posebno uzimajući u obzir problematičnu istoriju Rio Tinta u raznim zemljama.
Rudarenje litijuma poznato je po intenzivnoj upotrebi hemikalija, jer je potrebno izdvojiti velike količine stene kako bi se dobio litijum. Rio Tinto tvrdi da bi rudnik u dolini Jadra bio jedan od najvećih u Evropi, pozicionirajući kompaniju među deset najvećih proizvođača litijuma u svetu.
Projekat je dobio podršku iz Velike Britanije, Australije, SAD-a i EU, koji su svi zainteresovani da osiguraju stabilan lanac snabdevanja mineralima za baterije. Očekuje se da će potražnja za litijumom značajno rasti – 18 puta do 2030. i 60 puta do 2050. godine, usled prelaska na električna vozila – što povećava ulog i za ekološke aktiviste i za ekonomske interese u Srbiji.