Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoZapadna industrija retkih zemalja udaljava se od kineske tehnologije

Zapadna industrija retkih zemalja udaljava se od kineske tehnologije

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Peking šalje snažan signal globalnoj industriji retkih zemalja: Kina više neće izvoziti tehnologiju koja se koristi za rafinisanje i preradu. Ova mera, koja se pripisuje razlozima nacionalne bezbednosti, mogla bi da ometa napore drugih zemalja koje žele da uspostave sopstvene lance vrednosti.

Kina jača svoju dominaciju u industriji retkih zemalja tako što zvanično zabranjuje izvoz tehnologije koja se koriste za rafinisanje i preradu ovih kritičnih minerala. Kao i u slučaju nedavno uvedenih ograničenja izvoza galijuma i germanijuma, kineski carinski organi ovaj korak opravdavaju pozivanjem na interese nacionalne bezbednosti. Dok su zabrane izvoza tehnologija retkih zemalja na snazi već neko vreme, sada su uvedene nove zabrane u ključnim oblastima: između ostalog, Narodna Republika sada više ne dozvoljava izvoz tehnologija za proizvodnju magneta retkih zemalja. Kao rezultat toga, izvoz znanja kroz ceo magnetni lanac vrednosti je ozbiljno ograničen. Ovo jača poziciju Kine na tržištu, posebno u preradi sirovina.

Prve naznake buduće zabrane izvoza tehnologije pojavile su se u aprilu 2023. i izazvale zabrinutost u japanskoj vladi. Kina dominira globalnim tržištem neodimijumskih i samarijum-kobaltnih magneta, koji su ključne komponente tekuće energetske i transportne tranzicije. Novi propisi o izvozu nisu usmereni na direktan izvoz proizvoda od retkih zemalja, već imaju za cilj da osujete napore da se razviju lanci vrednosti retkih zemalja izvan Kine. U zapadnim zemljama, novi propisi bi mogli imati veliki uticaj na magnetne projekte važnih kompanija u ovoj oblasti, kao što su Neo Performance, MP Materials ili Vacuumschmelze.

Supported by

Istovremeno, nove zabrane još jednom naglašavaju važnost postojanja sopstvenih lanaca vrednosti u zapadnim zemljama. U Kini se prerađuje oko 90 odsto retkih zemalja.Takođe, Kina ima vodeću tehnologiju i opremu, kao i stručnost za odvajanje retkih zemalja, njihovo korišćenje za proizvodnju legura i proizvodnju trajnih magneta.

Jan Giese, stručnjak za retke zemlje u TRADIUM GmbH, ocenjuje trenutnu situaciju na sledeći način: „U novembru 2023. kinesko ministarstvo trgovine izdalo je nova pravila o izvozu retkih zemalja koja zahtevaju od izvoznika da otkriju sveobuhvatne informacije, uključujući ugovor o kupovini i podatke o otpremi. Kina sada ponovo pooštrava pravila za izvoz tehnologije potrebne duž celog lanca vrednosti. U sprezi sa suverenitetom nad proizvodnim kvotama, konsolidacijom kineske industrije koja je stabilno napredovala godinama,  rezultirajući bližom integracijom sa kompanijama, ovo vidim kao dalji korak u dugoročnoj strategiji, a manje kao konkretnu provokaciju i trgovinski spor.”

Izvor : Tradium

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!