Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoZagovaranje jedinstvene vizije, definicije i ciljeva za etički pristup izvorima vitalnih minerala

Zagovaranje jedinstvene vizije, definicije i ciljeva za etički pristup izvorima vitalnih minerala

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Stručnjaci su ukazali vladama, civilnom društvu i industriji na globalno koordinisan odgovoran pristup izvoru sirovina potrebnih za postizanje cirkularne zelene ekonomije.

U izveštaju, četvorogodišnji projekat RE-SOURCING koji finansira EU predlaže usvajanje globalne vizije cirkularne ekonomije i smanjene potrošnje resursa do 2050. godine i navodi niz prekretnica i ciljeva za tri ključna industrijska sektora: obnovljiva energija, mobilnost i električna i elektronska oprema.

Izveštaj priznaje da nekoliko firmi i vlada pokazuju liderstvo u odgovornom pronalaženju izvora za rešavanje problematičnih globalnih ekoloških, društvenih i ekonomskih pitanja, uključujući:

Supported by

Biodiverzitet i zaštita staništa, zagađenje zemljišta, vazduha i vode, klimatske promene

Pristup čistoj vodi, vazduhu i zdravstvenoj zaštiti, rodnoj ravnopravnosti, ljudskim pravima, poštovanju prava na zemljište, radnim pravima i zaštiti zanatskih i malih rudara

Korupcija i pranje novca, promovisanje održivog rasta i razvoja i omogućavanje nacionalnog/lokalnog industrijskog razvoja

Istovremeno, ističu da „korporativno ponašanje koje je postojalo u prethodnom veku više nije prihvatljivo. Potrebno je preduzeti odgovornije i održivije prakse i dokazati ih.”

Dodaje izveštaj da je osnovna poruka svih zainteresovanih strana da industrija i njeni lanci snabdevanja moraju da inkorporiraju i odražavaju društvene vrednosti u svom poslovanju i upravljanju poslovanjem .

Glavni autor Masuma Farooki kaže da postizanje odgovornog izvora počinje sa univerzalno prihvaćenom definicijom i zajednički dogovorenim ciljevima za 2050. godinu, predlažući sledeće u izveštaju:

1: Cirkularna ekonomija i smanjena potrošnja resursa

2: Ispunjavanje klimatskih ciljeva Pariskog sporazuma i održivost životne sredine

3: Društvena održivost i odgovorna proizvodnja

4: Odgovorna nabavka

5: Ujednačeni uslovi i međunarodna saradnja

Međunarodna saradnja, navodi se u izveštaju, znači pomaganje kompanijama, regionima i zemljama da unaprede praksu i postignu dogovorene standarde. Ravnopravni teren „je najvažniji za postizanje svih drugih ciljeva“.

Izveštaj snažno naglašava potrebu za rešavanjem neravnoteže moći između lokalnih zajednica, radnika i drugih pogođenih aktera u donošenju odluka, omogućavajući njihovo smisleno učešće u donošenju odluka.

Transparentnost je takođe fundamentalna. Potrošači treba da znaju kako se dolazi do elemenata za proizvode koje kupuju, da sa adekvatnim informacijama izaberu proizvode održivog porekla.

Izvor : EurekAlert

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!