Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoVelika lokacija za reciklažu baterija planirana za Evropu

Velika lokacija za reciklažu baterija planirana za Evropu

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Nakon prošlogodišnje Glencore-ove investicije od 200 miliona dolara u recikleru baterija Li-Cycle, dve kompanije razmatraju zajedničko ulaganje koje bi pretvorilo Glencore-ovo postrojenje za topljenje olova i cinka na Sardiniji, u Italiji, u najveću evropsku fabriku za reciklažu baterija.

Kompanije se nadaju da će sakupljati korišćene litijum-jonske baterije u mreži objekata koje Li-Cycle gradi širom Evrope. Ti objekti za prethodnu obradu će usitniti baterije u crnu masu, mešavinu katodnog i anodnog materijala. Li-Cycle kaže da potapa baterije u vodu tako da može bezbedno da usitnjava potpuno napunjene baterije bez njihovog rastavljanja, poboljšavajući efikasnost procesa.

Skoro vekovno postrojenje u Italiji ispiralo bi crnu masu sumpornom kiselinom za ekstrakciju hemikalija litijuma, nikla i kobalta. Ekstrahovani litijum bi se zatim nadogradio u litijum karbonat za proizvodnju novih baterija. Kompanije se nadaju da će fabrika moći da preradi 50.000 do 70.000 metričkih tona crne mase godišnje. Cilj im je da ga otvore 2026. godine, u očekivanju rezultata studije izvodljivosti.

Supported by

U martu, Ministarstvo energetike SAD-a se uslovno obavezalo da pozajmi Li-Cycle-u 375 miliona dolara za finansiranje sličnog objekta u Ročesteru u Njujorku. Li-Cycle očekuje da će pretvoriti 35.000 tona godišnje crne mase iz postrojenja za prethodnu obradu širom Severne Amerike u litijum karbonat, nikl sulfat i kobalt sulfat. Glencore je 2022. godine predložio zajedničko preduzeće za recikliranje otpada iz Britišvoltove fabrike za proizvodnju baterija, iako je proizvođač baterija bankrotirao ranije ove godine.

U zajedničkom poduhvatu sa Li-Cycle-om, Glencore planira da preradi obnovljeni nikl i kobalt u rafineriji u Norveškoj. Glencore već obnavlja ta dva metala iz baterija u Norveškoj i Kanadi, ali ne oporavlja litijum.

Hans Eric Melin, osnivač konsultantske kuće za reciklažu baterija Circular Energy Storage, kaže da partnerstvo sa Li-Cycle daje Glencore-u i način da povrati litijum i pouzdan izvor crne mase. „Zaista im je teško da se domognu crne mase jer će neko drugi uvek platiti više ako imaju mogućnost da povrate litijum“, kaže on. „Bio im je potreban proces.“

Melin dodaje da će Glencore-ovo rudarstvo i trgovina robom biti kritična dopuna njegovim aktivnostima reciklaže jer će proći godine pre nego što količina starih baterija spremnih za reciklažu bude dovoljna da dosledno snabdeva sirovine za proizvođače novih baterija.

„Veza sa primarnim materijalom je ključna“, kaže on. „Priča o reciklaži i zelenoj tehnologiji je sjajna, ali dugo ćete morati da dopunjujete proizvodnju hemikalija primarnim materijalima.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Prony Resources potencijalni dobavljač nikla Sibanye-Stillwater-u za potrebe proizvodnje baterija u Francuskoj

Sibanye-Stillwater procenjuje Prony Resources iz Nove Kaledonije kao mogućeg dobavljača nikla za proizvodnju materijala za baterije u svojoj fabrici Sandouville u Francuskoj. Prema rečima portparola Džejmsa Velsteda, ovaj proizvođač plemenitih metala sa sedištem u Johanesburgu takođe razmatra Indoneziju kao...

Denarius Metals Corp. kupuje Europa Metals Iberia, jačajući poziciju u projektu cinka, olova i srebra u Španiji

Denarius Metals Corp. objavio je potpisivanje obavezujućeg pisma o nameri (LOI) za preuzimanje 100% udela u kompaniji Europa Metals Iberia S.L., podružnici Europa Metals Ltd. Ova transakcija uključuje projekat Toral Zn-Pb-Ag, koji se nalazi u provinciji León, severna Španija,...

Nevladine organizacije EU pozivaju na održiva rešenja umesto dubokomorskog rudarstva zbog zabrinutosti za životnu sredinu

Dok Dragijev izveštaj upućuje na jedanaest godina staru studiju o mineralima sa morskog dna, nedavna istraživanja naglašavaju finansijske rizike i nesigurnosti povezane sa dubokomorskim rudarstvom. Vodeći evropski naučnici upozoravaju da bi to moglo naneti nepopravljivu štetu biodiverzitetu, poremetiti morske...
error: Content is protected !!