Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoUticaj EU Zakona o kritičnim sirovinama na poslovanje

Uticaj EU Zakona o kritičnim sirovinama na poslovanje

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Očekuje se da će potražnja za retkim zemljama i drugim sirovinama od velikog ekonomskog značaja eksponencijalno rasti u narednim godinama. Da bi se pripremili za ovo, Evropski savet i Parlament izglasali su Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA) u novembru 2023. Uredba će imati uticaj na poslovanje, uključujući rudarsku i prerađivačku industriju, proizvodne kompanije, ne- EU aktere i investitore.

CRMA ima sledeće ciljeve:

Povećanje i diversifikacija snabdevanja EU kritičnim sirovinama

Supported by

Jačanje kružnosti, uključujući reciklažu

Podrška istraživanju i inovacijama o efikasnosti resursa i razvoju zamena

Nova pravila takođe imaju za cilj jačanje strateške autonomije Evrope.

CRMA je deo šireg zelenog industrijskog plana i usklađen je sa Net-Zero Industri Act (NZIA). CRMA nastoji da pozicionira EU kao vodeće čvorište za čiste tehnološke industrije. NZIA i CRMA paketi su odgovor na međunarodne trendove zaštite tehnologije i resursa čiste energije, slično američkom Zakonu o smanjenju inflacije.

Zašto je potrebna CRMA?

Retke zemlje igraju ključnu ulogu u savremenom svetu i kako se u EU odustaje od fosilnih goriva i okreće se čistim energetskim sistemima, potražnja za osnovnim metalima, materijalima za baterije, retkim zemljištima i još mnogo toga će se eksponencijalno povećati.

Zelena tranzicija EU zahtevaće povećanje lokalne proizvodnje baterija, solarnih panela, trajnih magneta i druge čiste tehnologije. Biće potreban obilan pristup nizu kritičnih sirovina (CRM) da bi se odgovorilo na odgovarajuću potražnju.

CRM-ovi su važni u EU ​​za:

Industrijski lanci vrednosti (neenergetske sirovine su povezane sa svim industrijama u svim fazama lanca snabdevanja)

Strateške tehnologije, kao što su svemir i odbrana

Klima, energija i životna sredina

Lokalna proizvodnja je ključna za remont sistema energije i mobilnosti u EU, što je delimično vođeno planom REPoverEU i zabranom motora sa unutrašnjim sagorevanjem 2035.

CMRA je stoga suštinski deo slagalice u ovoj generacijskoj društvenoj tranziciji.

Pored toga, zakon ima za cilj da ojača sve faze evropskog lanca vrednosti kritičnih sirovina diverzifikacijom uvoza iz EU kako bi se smanjile strateške zavisnosti i poboljšao kapacitet EU da prati i ublaži rizike od poremećaja u snabdevanju kritičnim sirovinama (CRM).

S jedne strane, verovatno će se povećati mogućnosti ulaganja u projekte koji se odnose na ekstrakciju sirovina, preradu i reciklažu.

S druge strane, investitori moraju upravljati potencijalnom nestabilnošću tržišta i upravljati rizicima povezanim sa poštovanjem propisa i razmatranjima održivosti.

Pristup finansiranju će biti od ključnog značaja za kompanije da ispune zahteve CRMA i za realizaciju strateških projekata.

Tržišna konkurencija će se intenzivirati, podstičući kompanije da se razlikuju na osnovu prakse usklađenosti i održivosti.

CRMA pokreće ogroman ekonomski i industrijski pomak za jedinstveno tržište EU. Kao takva, partnerstva između investitora, kompanija, vlada i lokalnih vlasti biće od vitalnog značaja za unapređenje prakse odgovornog ulaganja i obezbeđivanje otpornog lanca snabdevanja sirovinama.

Zaključak

CRMA predstavlja važan korak Evropske unije u rešavanju izazova bezbednog i održivog pristupa kritičnim sirovinama (CRM), sa ciljem da se značajno smanji zavisnost EU od pojedinačnih dobavljača iz trećih zemalja i promoviše cirkularnost i prakse održive nabavke. Odredbe CRMA su transformativne – korišćenjem instrumenata industrijske politike – i mogu se posmatrati kao rezultat dve decenije napora EU i političkog dijaloga da se aktivno ublaže rizici u snabdevanju.

Izvor: Dentons

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!