Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoTurska i Saudijska Arabija potpisale ključni sporazum o saradnji u oblasti mineralnih...

Turska i Saudijska Arabija potpisale ključni sporazum o saradnji u oblasti mineralnih sirovina

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Investicije u zelenu energiju imaće značajan udeo u saradnji Turske i Saudijske Arabije, rekao je turski ministar energetike.
Turska i Saudijska Arabija potpisale su memorandum o razumevanju za unapređenje saradnje dve zemlje u rudarstvu, saopštio je u ponedeljak turski ministar energetike Alparslan Bayraktar.
Bayraktar ​​je rekao da sporazum posebno ima za cilj unapređenje saradnje između Turske i Saudijske Arabije u iskopavanju kritičnih minerala. „Jedna od najvažnijih komponenti ovog memoranduma uključuje saradnju na kritičnim rudnicima koji su potrebni u novim tehnologijama kao što su električna vozila ili tehnologije solarnih solarnih panela“, rekao je on za tursku javnu radiodifuziju, dodajući da obim sporazuma uključuje iskopavanje kritičnih minerala u Turskoj i Saudijskoj Arabiji, kao i trećim zemljama.
Memorandum je potpisan na marginama posete ministra industrije i mineralnih resursa Saudijske Arabije Bandara Ibrahima Alkhorajefa Turskoj. Alkhoraef se takođe sastao sa turskim ministrom trgovine Omerom Bolatom i drugim visokim zvaničnicima tokom svoje posete u ponedeljak.
U tvitu nakon sastanka, Bayraktar ​​je rekao da je sporazum put širokoj saradnji između dve zemlje, posebno u rudarstvu.
Sporazum od ponedeljka potpisan je kao nastavak niza sporazuma postignutih o
energetskoj i naftnoj saradnji između Ankare i Riyadha tokom posete turskog
predsednika Recepa Tayyipa Erdogana kraljevini prošlog meseca.
Bayraktar ​​je rekao da dve zemlje takođe žele da prošire saradnju u oblasti zelene
energije. „Videli smo da je Saudijska Arabija posebno zainteresovana za zeleni vodonik, solarnu energiju i energiju vetra“, rekao je on.
Erdogan je krajem jula otputovao u Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) i Katar u okviru svoje prve regionalne turneje nakon reizbora u maju, uglavnom u pokušaju da privuče strane investicije u Tursku usred akutne krize strane valute u zemlji. Poseta je kulminirala u više desetina sporazuma i memoranduma postignutih između Turske i naftom bogatih zalivskih monarhija.
Govoreći u ponedeljak, Bayraktar ​​je rekao da energetska saradnja čini jedan od
najvećih udela u sporazumima koje je Turska potpisala sa Saudijskom Arabijom i UAE.
„Potpisali smo važne sporazume, posebno u energetskim i naftnim poljima sa
Saudijskom Arabijom i UAE“, rekao je on.

On je istakao da su novi energetski sporazumi Turske sa UAE vredni 29,7 milijardi dolara od više od 50 milijardi dolara u ugovorima potpisanim tokom Erdoganove posete.
„Želeli bismo da ove ugovore pretvorimo u konkretne sporazume zasnovane na
projektima i partnerske ugovore što je pre moguće“, dodao je on.
Pored energetske saradnje, odbrambene veze između Turske i kraljevine takođe su brzo napredovale nakon Erdoganovog putovanja. Zamenik turskog ministra odbrane Celal Sami Tufekči otputovao je u Rijad na prvi sastanak trilateralnog odbrambenog mehanizma između Saudijske Arabije, Turske i Pakistana. Dve zemlje potpisale su niz sporazuma o saradnji u oblasti odbrane na marginama Erdoganove posete, uključujući sporazum vredan više od 3 milijarde dolara između turskog giganta za proizvodnju dronova Baykar i kraljevske državne vojne industrije Saudijske Arabije.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!