Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSaradnja Srbije i EU na polju sirovina i električnih vozila

Saradnja Srbije i EU na polju sirovina i električnih vozila

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

U septembru su Srbija i Evropska komisija potpisale Pismo o namerama koje ima za cilj uspostavljanje strateškog partnerstva u lancima vrednosti kritičnih sirovina i električnih vozila, koji obuhvataju materijale, baterije, proizvodnju i reciklažu. I pored toga što su ga potpisali izvršni potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, stvarni sadržaj pisma je ostao nepoznat javnosti.

Na pitanje Nove Ekonomije da li su projekti rudarstva litijuma u ​​Srbiji potencijalno deo ovog strateškog partnerstva, Evropska komisija je odgovorila potvrdno, ukazujući da bi takvi projekti, kao i drugi koji se odnose na eksploataciju sirovina, mogli da budu uključeni. Oni su izrazili optimizam da će ovo partnerstvo na kritičnim sirovinama “relativno brzo” biti spremno da se ozvaniči.

Što se tiče bilo kakvog razvoja događaja nakon potpisivanja Pisma namera, Evropska komisija je objasnila da predlaže uspostavljanje Memoranduma o razumevanju na osnovu Pisma namera, kako bi se ozvaničilo strateško partnerstvo u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila.

Supported by

Pored toga, u toku su razgovori između Evropske komisije i Saveta Evropske unije kako bi se obezbedio mandat za nastavak partnerstva sa Srbijom, uz nadu da će se strateško partnerstvo finalizirati u bliskoj budućnosti.

Pismo o namerama, prema Evropskoj komisiji, predstavlja značajan korak ka stvaranju održivog i konkurentnog ekosistema e-mobilnosti u Srbiji.

Zelena i digitalna tranzicija koja je u toku, kako je istakla Evropska komisija, značajno će oblikovati budućnost Evropske unije, Srbije i globalnih ekonomija.

Očekuje se da će ulaganja u sirovine, baterije i e-mobilnost stimulisati ekonomski razvoj i doprineti društvenoj agendi Srbije generisanjem rasta i stvaranjem čistih, dobro plaćenih radnih mesta.

Na pitanje da li strateško partnerstvo obuhvata projekte rudarstva litijuma, Evropska komisija je pojasnila da, iako njihova strateška partnerstva nude okvir za saradnju u različitim lancima vrednosti sirovina, memorandumi o razumevanju ne odnose se posebno na pojedinačne projekte ili sirovine.

Pored toga, Evropska komisija je potvrdila da su nastavljeni razgovori sa Srbijom na ovu temu i izrazila nadu da će strateško partnerstvo uskoro biti spremno za formalizaciju.

Nova Ekonomija je krajem prošle i početkom ove godine nekoliko puta kontaktirala Evropsku komisiju povodom Pisma namera. U januaru je potvrđeno da je Pismo potpisano i obe strane su se složile da se osnuje radna grupa koja bi identifikovala listu zajedničkih aktivnosti (projekata) koji bi bili suština partnerstva.

Tekst Pisma o namerama je od tada objavljen na sajtu Evropske komisije.

Evropska unija ima postojeće memorandume o strateškom partnerstvu o sirovinama sa različitim zemljama, kao što je navedeno na njihovoj veb stranici.

Nedavno usvajanje Zakona o kritičnim sirovinama od strane Saveta Evropske unije ima za cilj da obezbedi sigurno i održivo snabdevanje kritičnim sirovinama za industriju EU i smanji zavisnost od uvoza iz jedne zemlje.

U zaključku, Srbija bi mogla da igra značajnu ulogu u obezbeđivanju kritičnih sirovina za Evropsku uniju, posebno rafinisanog litijuma.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!