SAD i Mongolija su se složile da razmotre „kreativne načine“ da pomognu toj zemlji koja nema izlaz na more,a bogata je mineralima, da izvozi svoje retke zemne metale na svetsko tržište. Premijer L Oyun-Erdene rekao je, nakon sastanka sa potpredsednicom SAD Kamalom Harris u Vašingtonu ove nedelje, da će Mongolija, koja se graniči sa Rusijom na severu i Kinom na jugu, produbiti saradnju sa Sjedinjenim Državama na eksploataciji retkih zemalja i drugih minerala sa visokotehnološkim aplikacijama. U petak se sastao sa američkim državnim sekretarom Antony Blinkenom i potpisao sporazum o civilnom vazduhoplovstvu „Open Skies“, a obe strane su obećale dalju ekonomsku saradnju.
Dve strane su takođe razgovarale o tome kako da prate memorandum o razumevanju koji su u junu potpisali State department i mongolsko ministarstvo rudarstva i teške industrije. „Mnoge diskusije koje smo vodili poslednjih nekoliko dana govorile su o specifičnim oblastima u kojima možemo pomoći Mongoliji da razume šta ima, načine na koje to može da izvuče i načine na koje može da to proizvede“, rekao je zvaničnik.
„Svakako smo željni da pomognemo Mongolcima da pronađu kreativna rešenja koja mogu pomoći da preuzmu veću kontrolu nad rudarenjem, istraživanjem, vađenjem i proizvodnjom kritičnih minerala i elemenata retkih zemalja.
Upitan o tome kako osigurati da Mongolija može nesmetano da izvozi takvu robu,
zvaničnik je rekao da se nalazi u „teškoj geopolitičkoj situaciji“, jer nema izlaz na more.
„Tako da smo razgovarali o veoma kreativnim načinima na koje to možemo da izadjemo na tržište.“ Retke zemlje i bakar su od vitalnog značaja za aplikacije visoke tehnologije, uključujući odbrambenu opremu, i za napore američkog predsednika Joe Bidena da elektrifikuje tržište automobila kako bi se sprečile klimatske promene. Sjedinjene Države žele da obezbede izvore izvan svog glavnog globalnog rivala, Kine, koja je prošle godine činila više od 70% svetske proizvodnje retkih zemalja.