Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoProtesti u Srbiji protiv projekta eksploatacije litijuma: Ekološka borba i politička napetost

Protesti u Srbiji protiv projekta eksploatacije litijuma: Ekološka borba i politička napetost

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Hiljade ljudi širom Srbije izašle su na ulice kako bi protestovale protiv projekta eksploatacije litijuma koji je srpska vlada nedavno potpisala sa Evropskom unijom. Protesti, koji su održani u zapadnom gradu Šapcu i centralnim gradovima Kraljevu, Aranđelovcu, Ljigu i Baraevo, usledili su nakon serije sličnih demonstracija u drugim srpskim gradovima u poslednjim nedeljama.

Kontroverzni dogovor, koji je potpisan početkom meseca, ima za cilj obezbeđivanje „kritičnih sirovina“ kako bi se smanjila zavisnost Evrope od Kine i približila Srbija Evropskoj uniji. Na samitu u Beogradu prisustvovao je nemački kancelar Olaf Šolc. Međutim, sporazum se suočava s oštrim protivljenjem ekoloških organizacija i opozicionih grupa u Srbiji, koje tvrde da bi on izazvao nepovratnu štetu životnoj sredini, a da bi korist za srpske građane bila minimalna.

Najveće ležište litijuma u Srbiji nalazi se u plodnoj zapadnoj dolini, bogatoj zemljom i vodnim resursima. Multinacionalna kompanija Rio Tinto započela je istraživački projekat u tom području pre nekoliko godina, ali je masovno protivljenje lokalnog stanovništva dovelo do njegovog suspenzije. Međutim, početkom meseca, Ustavni sud Srbije poništio je odluku vlade o otkazivanju rudarskog projekta vrednog 2,4 milijarde dolara sa Rio Tintom u dolini Jadar, čime je otvoren put za njegovo oživljavanje.

Supported by

Godine 2021, masovni protesti, uključujući blokade puteva i mostova u Beogradu i drugim gradovima, primorali su srpsku vladu da obustavi projekat. Ovi protesti predstavljali su najveći izazov sve autoritarnijoj vladi srpskog predsednika Aleksandra Vučića. Vučić je izjavio da bilo kakva eksploatacija neće početi pre 2028. godine i da će vlada obezbediti stroge ekološke garancije pre nego što projekat nastavi. Neki vladini zvaničnici takođe su nagovestili da bi o ovom pitanju mogao biti održan referendum.

Međutim, protestanti sa ponedeljka, mnogi od njih koji su izrazili nepovjerenje prema vladi, zakleli su se da neće dozvoliti da eksploatacija krene. „Oni su nam uzurpirali reke, naše šume“, rekao je Nebojša Kovandžić, aktivista iz Kraljeva. „Sve što rade, rade zbog svojih interesa, nikada zbog nas, građana.“ U Kraljevu, protestanti su pevali „lopovi, lopovi“, dok su u Šapcu demonstranti marširali kroz ulice mašući srpskim zastavama nakon svog skupa.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...
error: Content is protected !!