Evropska unija je preduzela značajane mere u upravljanju kritičnim sirovinama uvođenjem Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA). Ova uredba ima za cilj da obezbedi veći red u proizvodnji do 2030. Ona nalaže da najmanje 10% kritičnih sirovina mora doći iz lokalne ekstrakcije, 40% iz internih transformacija unutar EU, a najmanje 25% iz recikliranih materijala.
Nedavni sukob u Ukrajini istakao je ranjivost evropskih industrija, posebno u sektoru energetike, vazduhoplovstva i visoke tehnologije. Pošto je Kina glavni dobavljač, EU ima za cilj da diverzifikuje svoje izvore kako bi smanjila zavisnost od bilo koje zemlje. Na primer, Kina trenutno obezbeđuje 100% snabdevanja EU teškim elementima retkih zemalja, dok Južna Afrika snabdeva 71% potreba za platinom. Međutim, EU nastoji da poveća napore u istraživanju i eksploataciji.
Uredba identifikuje 34 materijala kao kritična, uključujući one koji se koriste u mobilnim telefonima, baterijama, generatorima energije i medicinskim uređajima. Svaka država članica EU je dužna da informiše Komisiju o strateškim projektima i da se pridržava okvirne klasifikacije resursa koju su utvrdile Ujedinjene nacije.
UN su naglasile značaj održivog upravljanja resursima kako bi se izbegla degradacija životne sredine i smanjio uticaj na lokalne zajednice. Pridržavajući se ovih principa, EU ima za cilj da postigne održiviji pristup vađenju i upravljanju resursima do 2060. godine.
Izvor: miningwatch.news