Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoPrekretnica za evropsku auto-industriju

Prekretnica za evropsku auto-industriju

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Potražnja za kritičnim mineralima, kao što su litijum i nikl, eksponencijalno se povećala poslednjih godina, paralelno sa sve većom proizvodnjom električnih vozila i globalnim naporima ka održivoj energiji i postizanju neto nultih ciljeva.

Brza ekspanzija industrije električnih automobila odigrala je ključnu ulogu u uspehu kritičnih minerala, posebno kao bitnih komponenti u punjivim baterijama. Ovaj uspeh je, zauzvrat, podstakao brojne istraživačke poduhvate dok kopači traže unosne mogućnosti u oblasti istraživanja litijuma.

Čini se da je Evropa u srcu ovog porasta, sa prodajom potpuno električnih automobila na kontinentu koja je porasla za 47% u prvih devet meseci 2023. godine, predvođena evropskim proizvođačima luksuznih automobila, uključujući Volkswagen, Mercedes-Benz, Porsche i BMV.

Supported by

Međutim, nakon godina ubrzanog rasta, čini se da evropska prodaja električnih automobila ulazi u sporu zonu jer vozači čekaju bolje, jeftinije modele, a nedavna smanjenja subvencija na tržištima kao što su Nemačka, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo šteti potražnji, posebno za Plug -In-Hibrid Vehicles (PHEV).

Na globalnom nivou, potražnja za električnim vozilima izgleda da ne posustaje, sa preko 2,3 miliona prodatih električnih automobila u prvom kvartalu ove godine, što je značajno povećanje od 25% u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Ukoliko se ostvare prognoze za ukupan obim prodaje za 2023. godinu, električna vozila bi do kraja kalendarske godine mogla predstavljati 18% ukupne prodaje automobila.

Podsticaj zelene energije

Značajan porast potražnje se u velikoj meri može pripisati globalnom zamahu ka inicijativama za zelenu energiju.

Konkretno, Evropska unija je odigrala značajnu ulogu implementacijom novih standarda CO2 za automobile i kombije, usklađujući se sa svojim ciljevima za 2030. navedenim u paketu Fit for 55, osmišljenom da smanji emisije gasova staklene bašte u Evropskoj uniji za 55% do 2030. godine.

Nadovezujući se na ove napore, Evropska unija je dodatno odredila mandate da svi novi automobili budu 100% električni do 2035. godine, dajući dalji podsticaj potražnji za električnim vozilima.

Ključni minerali i ispunjavanje ciljeva EU

Ključni minerali će igrati ključnu ulogu u zadovoljavanju rastuće potražnje i postizanju ciljeva EU za zeleniju budućnost, usmjeravajući fokus na istraživanja kritičnih minerala.

Među ovim mineralima, litijum i nikl se ističu kao ključne komponente u baterijama, pri čemu rastuća potražnja za električnim vozilima direktno podstiče potrebu za baterijama i povezanim kritičnim mineralima.

U 2022. potražnja za automobilskim litijum-jonskim baterijama porasla je za približno 65%, pri čemu se značajan deo — oko 60% litijuma, 30% kobalta i 10% nikla — direktno pripisuje EV baterijama. Ovo označava značajno povećanje u odnosu na brojke iz 2017. godine, koje su iznosile otprilike 15%, 10% i 2%, respektivno.

Prepoznajući ovu promenu, brojne evropske rudarske kompanije aktivno nastoje da zadovolje rastuću potražnju ne samo za kritičnim mineralima već i za komponentama od vitalnog značaja za električna vozila.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!