Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoPonovna strateška procena kako bi Evropa obezbedila snabdevanje kritičnim sirovinama

Ponovna strateška procena kako bi Evropa obezbedila snabdevanje kritičnim sirovinama

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Artur Lajhtamer, saradnik za geoekonomsku politiku u Centru Žak Delor, naglašava hitnu potrebu da EU preispita svoj strateški pristup zaštiti kritičnih sirovina (CRM) usred eskalacije globalne konkurencije.

Od stupanja na dužnost 2019. godine, predsednica Evropske komisije fon der Lajen zagovarala je Evropski zeleni dogovor kao kamen temeljac tranzicije EU prema čistoj energiji. Za ovu inicijativu je ključno prepoznavanje strateškog značaja otpornih i raznovrsnih lanaca snabdevanja za održive sirovine, koje su neophodne za različite industrijske procese.

CRM-ovi, definisani kao resursi od velikog ekonomskog značaja sa visokim rizikom ponude, posebno su značajni. Oni su neophodni za ključne sektore kao što su čiste tehnologije, digitalne inovacije, istraživanje svemira i odbrambene aplikacije, a sve je to sastavni deo postizanja ambicioznih ciljeva Zelenog dogovora.

Supported by

Od elektronike do tehnologije obnovljivih izvora energije kao što su turbine na vetar i solarni paneli, CRM-ovi kao što su elementi retkih zemnih metala, litijum i kobalt igraju vitalnu ulogu. Međutim, kako potražnja za CRM-ovima raste sa napretkom zelene tranzicije, EU se suočava sa značajnim izazovima u obezbeđivanju adekvatne i sigurne ponude.

Trenutne projekcije ukazuju na značajno povećanje potražnje za CRM-ovima, daleko nadmašujući kapacitete domaće ponude EU. Štaviše, rastuća potreba globalnog energetskog sektora za ključnim mineralima naglašava oštru konkurenciju za ove resurse na međunarodnoj sceni.

Veliko oslanjanje EU na uvoz CRM-a, zajedno sa zavisnošću od nekoliko zemalja za ključne materijale, predstavlja veliki rizik. Kina se posebno ističe kao dominantan igrač i u proizvodnji mnogih CRM-ova, što izaziva zabrinutost zbog poremećaja u snabdevanju i nestabilnosti cena.

Geopolitičke tenzije, kao primer rivalstva između SAD i Kine i sve veće kontrole Kine nad CRM lancima vrednosti, dodatno otežavaju ove izazove. Kinesko nametanje izvoznih ograničenja na kritične minerale naglašava potrebu da EU ojača svoju otpornost i smanji zavisnost od pojedinačnih dobavljača.

Kao odgovor na ove izazove, EU je uvela Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) kako bi poboljšala svoju ponudu CRM-a. CRMA ima za cilj da poveća domaće kapacitete, poboljša praćenje lanca snabdevanja i promoviše održive prakse nabavke.

Ključne odredbe podrazumevaju postavljanje ciljeva za domaću proizvodnju, preradu i reciklažu CRM-a do 2030. godine, zajedno sa merama za pojednostavljenje procesa izdavanja dozvola i obezbeđivanje finansijske podrške za strateške projekte. Pored toga, CRMA nastoji da ublaži rizike povezane sa prevelikim oslanjanjem na pojedinačne dobavljače diverzifikacijom partnerstava i unapređenjem međunarodne saradnje.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...
error: Content is protected !!