Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoPokretanje održivog upravljanja resursima u Kornvolu kroz UNRMS inicijativu

Pokretanje održivog upravljanja resursima u Kornvolu kroz UNRMS inicijativu

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Kornvol, Ujedinjeno Kraljevstvo, je pionir u revolucionarnom pristupu upravljanju resursima za projekte kritičnih sirovina. Usvajanjem Sistema za upravljanje resursima Ujedinjenih nacija (UNRMS), region unapređuje svoj pristup vađenju, preradi i održivosti resursa. URMS ima za cilj da uskladi ekonomski razvoj, očuvanje životne sredine i društvenu odgovornost.

Objavljena je studija URMS-a, sprovedena u saradnji sa regionalnom vladom, akademskim institucijama i drugim zainteresovanim stranama. Ova studija će poslužiti za međuvladine diskusije na predstojećoj UNECE Nedelji upravljanja resursima 2024, koja je zakazana za 22-26. april u Ženevi.

Kornvol ima bogato rudarsko nasleđe, rudnik kalaja i bakra, koji je sastavni deo njegove ekonomije i identiteta. Prepoznat kao UNESCO-va svetska baština 2006. godine, region se može pohvaliti bogatstvom metalnih, mineralnih i obnovljivih izvora energije koji su ključni za podršku prelasku na Net Zero i postizanje ciljeva Pariskog sporazuma. Kritične sirovine poput litijuma, neophodne za proizvodnju baterija za električna vozila i druge zelene tehnologije, pored kalaja i volframa, imaju poseban značaj.

Supported by

Studija naglašava strateški značaj odgovornog upravljanja resursima za ekonomsku revitalizaciju Kornvola, upravljanje životnom sredinom i klimatske akcije.

Angažovanje i saradnja zainteresovanih strana su u srcu implementacije URMS-a u Kornvolu, naglašavajući dijalog, saradnju i zajedničko donošenje odluka između regionalne vlade, preduzeća, zajednica i drugih ključnih aktera. Takav pristup podstiče inkluzivnost i održivost u rezultatima upravljanja resursima.

Dok su ekstraktivne industrije Kornvola ranije nanosile štetu životnoj sredini, napori za usvajanje održivije prakse su u toku uz podršku URMS-a. Među preporukama studije je i implementacija Strateške procene uticaja na životnu sredinu (SEA), koristeći UNECE Protokol o SEA za ublažavanje uticaja na životnu sredinu.

Štaviše, studija naglašava usvajanje novih pristupa sa niskim sadržajem ugljenika u istraživanju resursa, ekstrakciji i preradi, podstičući tehnološke inovacije i efikasnost uz promovisanje otvaranja radnih mesta i ekonomskog rasta. Takođe istražuje načine za smanjenje uticaja ekstrakcije minerala na životnu sredinu kroz metode kao što su bioluženje i selektivno rudarenje, kao i korišćenje neiskorišćenih geotermalnih i obnovljivih izvora energije.

Frensis Vol, profesor primenjene mineralogije na rudarskoj školi Camborne, Univerzitet u Ekseteru, naglašava ulogu URMS-a kao alata za angažovanje zainteresovanih strana, principe cirkularne ekonomije, saradnju i praćenje učinka upravljanja resursima.

Primena principa URMS takođe može da zaštiti prirodno i kulturno nasleđe Kornvola, doprinoseći održivom razvoju u sektoru turizma, glavnog pokretača ekonomije regiona.

Direktor za održivu energiju u UNECE, Dario Liguti, ističe Kornvolovu primenu URMS-a kao modela za druge regione, zemlje i industrije koje žele da unaprede svoje prakse upravljanja resursima u skladu sa ciljevima održivog razvoja. Fleksibilnost, prilagodljivost, angažovanje zainteresovanih strana i inovativnost URMS-a nude okvir koji se može replicirati za promovisanje ekonomskog razvoja, održivosti životne sredine i društvene odgovornosti u projektima resursa širom sveta.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Rast uvoza ukrajinskih metalurških proizvoda u EU: Značajna ekspanzija uprkos tržišnim izazovima

U periodu januar-jul 2024. godine, Evropska unija je zabeležila povećanje uvoza ukrajinskih proizvoda iz rudarstva i metalurgije za 4%, dostigavši ukupno 10,21 milion tona u poređenju sa istim periodom prošle godine. Prema proračunima GMK Centra zasnovanim na podacima Eurostata,...

Jačanje globalnih partnerstava: Novi članovi se pridružuju Forumu za bezbednost minerala

Evropska komisija i Sjedinjene Američke Države nedavno su poželele dobrodošlicu za sedam novih članova Foruma za bezbednost minerala (MSP) tokom razgovora u Njujorku. Održani su u isto vreme kad i Nedelja visokog nivoa Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i Klimatska...

Evropi je potreban litijum kako bi izgradila održivu budućnost za električna vozila

Trenutno nijedna evropska zemlja ne proizvodi litijum, ključnu komponentu koja pokreće električna vozila (EV), pametne telefone i brojne druge elektronske uređaje. Ipak, EU je postavila ambiciozan cilj da poveća svoju samodovoljnost u nabavci kritičnih metala, sa ciljem postizanja 10...
error: Content is protected !!