Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoPodrška SAD-a Rainbow Rare Earths-u u diverzifikaciji lanaca snabdevanja

Podrška SAD-a Rainbow Rare Earths-u u diverzifikaciji lanaca snabdevanja

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Rudarska kompanija Rainbow Rare Earths dobiće finansijsku podršku od vlade SAD za razvoj južnoafričkog rudnika za vađenje kritičnih metala vitalnih za energetsku tranziciju.

Američka finansijska korporacija za međunarodni razvoj planira da obezbedi 40 miliona funti kompaniji Rainbow Rare Earths, čija tržišna kapitalizacija na Londonskoj berzi iznosi 63 miliona funti.

Ovaj potez odražava strateški interes američke vlade da se suprotstavi kineskoj dominaciji u sektoru retkih zemalja. Kina trenutno kontroliše 70 procenata eksploatacije retkih zemalja i 90 procenata proizvodnje, što izaziva zabrinutost zbog globalne ponude i manipulacije cenama.

Supported by

Rainbow Rare Earths poseduje 85 procenata južnoafričke teritorije koja se nalazi u regionu Falaborva. Lokalitet se izdvaja zbog niskog nivoa radioaktivnog materijala i specijalizovanog sistema za ekstrakciju i preradu koji daje veće količine retkih zemalja od uobičajenih.

Džordž Benet, izvršni direktor kompanije Rainbow Rare Earths, istakao je značaj ovakvih projekata u diversifikaciji izvora retkih zemnih elemenata i smanjenju zavisnosti od Kine. Ovi elementi su bitne komponente u različitim tehnologijama, uključujući sisteme zelene energije, električna vozila i elektronske uređaje.

Uprkos trenutnim izazovima u sektoru metala, sa padom cena retkih zemalja za oko 63 odsto od 2022. godine, predviđa se da će potražnja za kritičnim mineralima značajno porasti u narednoj deceniji. Velika Britanija, međutim, zaostaje za EU ​​i SAD u obezbeđivanju snabdevanja retkim zemljištima, oslanjajući se u potpunosti na uvoz bez uspostavljenog okvira snabdevanja.

Dok je vlada Velike Britanije izdvojila 15 miliona funti za dalji pristup projektima retkih zemalja, napori da se pojača domaće snabdevanje i takmiči sa dominacijom Kine ostaju prioritet zapadnih zemalja.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!