Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoNorveško otkriće od 8,8 miliona tona retkih zemnih elemenata je prekretnica za...

Norveško otkriće od 8,8 miliona tona retkih zemnih elemenata je prekretnica za mineralnu sigurnost Evrope

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Nedavno je u jugoistočnoj Norveškoj otkriveno 8,8 miliona tona retkih zemnih elemenata , što bi moglo značajno uticati na mineralnu sigurnost i autonomiju Evrope, posebno s obzirom na to da Kina trenutno dominira globalnim tržištem retkih zemalja, sa gotovo 69% proizvodnje. Sa Evropskom unijom koja u velikoj meri zavisi od spoljašnjih zaliha, ovo otkriće predstavlja priliku za promenu ravnoteže. Emanuel Aš, viši naučni saradnik u IRIS-u i stručnjak za energetsko predviđanje i ekonomiju prirodnih resursa, daje uvid u potencijalne implikacije ovog otkrića.

Retki zemni elementi (REE) sastoje se od 17 hemijskih elemenata, uključujući skandijum, itrijum, lantanum, cerijum i neodimijum. Uprkos svom imenu, retke zemlje nisu zapravo retke u Zemljinoj kori. Trenutne stope proizvodnje i globalne rezerve sugerišu da imamo dovoljno zaliha za doglednu budućnost. Međutim, tržište karakterišu ekološki izazovi i velika zavisnost od Kine, koja kontroliše značajan deo proizvodnje i prerade. Ovi elementi su ključni za različite visokotehnološke primene, kao što su trajni magneti u vetroturbinama i električnim vozilima, koji su vitalni za niskougljeničnu i digitalnu tranziciju.

Uticaj otkrića

Supported by

Otkriće kompanije Rare Earths Norway (REN) predstavlja najveće nalazište retkih zemnih elemenata pronađeno u kontinentalnoj Evropi. Ovo sledi nakon sličnog otkrića švedske rudarske grupe LKAB u januaru 2023, koja je identifikovala značajnu zalihu u švedskom Laplandu. Globalna proizvodnja retkih zemalja, trenutno oko 350.000 tona, je pod dominacijom Kine. Drugi veliki igrači uključuju Sjedinjene Američke Države, Burmu, Australiju i Tajland. Važno je napomenuti da se većina globalnih rezervi nalazi u zemljama koje nisu članice OECD-a, dok OECD zemlje poseduju samo mali deo. Novo nalazište u Norveškoj, procenjeno na 8,8 miliona tona, predstavlja značajan adut za Evropu, potencijalno smanjujući zavisnost od spoljašnjih izvora.

Strateške implikacije za Evropu

Otkriće u Norveškoj je u skladu sa stavom Evropske komisije o značaju retkih zemalja. U septembru 2022, Ursula fon der Lajen je istakla rastući značaj ovih materijala i zavisnost Evrope od jednog dominantnog dobavljača. Predstojeća regulativa EU o kritičnim sirovinama, koja će biti usvojena u aprilu 2024, ima za cilj da poveća samodovoljnost Evrope postavljanjem ciljeva za domaću proizvodnju, preradu i reciklažu.

Međutim, postoje izazovi. Rudarske operacije su kapitalno intenzivne i uključuju značajne ekološke aspekte. REN procenjuje da će početna faza proizvodnje zahtevati skoro 870 miliona evra i da bi mogla da zadovolji do 10% evropske potrošnje do 2030. godine. Štaviše, vremenski okvir za prelazak sa otkrića na proizvodnju je dug, a ekološki uticaj mora biti pažljivo upravljan.

Zaključak

Otkriće retkih zemnih elemenata u Norveškoj moglo bi ojačati mineralni suverenitet Evrope i smanjiti zavisnost od Kine. Ipak, ostvarivanje ovih benefita zahtevaće značajne investicije i strateško planiranje. Fokus EU na razvijanje sveobuhvatne strategije za kritične sirovine je ključan dok kontinent teži da osigura svoju poziciju na globalnom tržištu i podrži svoje zelene i digitalne tranzicije.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropska unija i kritične sirovine: Izazovi i perspektive do 2030. godine

Konkurentnost Evropske unije, ciljevi klimatske neutralnosti i sposobnost održavanja zelenih i digitalnih tranzicija usko su povezani s pristupom kritičnim sirovinama (CRMs). Ovi materijali su od suštinskog značaja za širok spektar tehnologija, a njihovo sigurno, otporno i održivo snabdevanje ključni...

Istraživanje zlata u Finskoj: Valkea Resources kreće sa bušenjem na Aarnivalkea West lokaciji

Valkea Resources spremna je da započne prvu fazu svog programa istraživanja na projektu Paana, koji se nalazi u Centralnom Laplandu, Finska. Ovaj projekat, koji je u potpunom vlasništvu kompanije, fokusiraće se na mineralizaciju zlata visoke čistoće, sa posebnim ciljem...

Evropa gradi svoju budućnost u litijumu: Vulcan Energy pokreće revolucionarni projekat u Nemačkoj

Kako evropski proizvođači automobila intenziviraju prelazak na električna vozila (EV), potražnja za litijumom—ključnim materijalom koji se koristi u baterijama za EV—eksplodira. Sa Kinom koja dominira globalnim rudarstvom i rafinisanjem litijuma, evropski proizvođači automobila žure da obezbede pouzdane izvore ovog...
error: Content is protected !!