Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEU i Australija sklapaju strateško partnerstvo na polju kritičnih minerala

EU i Australija sklapaju strateško partnerstvo na polju kritičnih minerala

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Evropska unija (EU) i Australija potpisale su Memorandum o razumevanju (MoU) kako bi unapredile bilateralnu saradnju na polju održivih kritičnih i strateških minerala. U ime EU, memorandum su potpisali izvršni potpredsednik i komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis i komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton, dok su u ime Australije potpisnici bili ministarka za resurse i severnu Australiju Madlen King i ministar za trgovinu i turizam Don Farel.

Ovo partnerstvo je osmišljeno kako bi se postigli zajednički ciljevi i obostrane koristi, uključujući diversifikaciju izvora ključnih materijala za zelene i digitalne tranzicije u EU i podršku razvoju sektora kritičnih minerala u Australiji. Sporazum obuhvata ceo lanac vrednosti za kritične i strateške minerale, od istraživanja i eksploatacije do prerade, rafinacije, reciklaže i upravljanja otpadom od eksploatacije.

Partnerstvo između EU i Australije naglašava njihovu zajedničku posvećenost ekološkoj održivosti i ima za cilj razvoj zajedničkih projekata širom lanca vrednosti, kako unutar njihovih regiona, tako i u drugim zemljama u kojima imaju zajedničke interese. Fokus je na minimiziranju uticaja na životnu sredinu, korišćenju koristi za lokalne zajednice i unapređenju inovativnih i digitalnih tehnologija povezanih s rudarstvom i kritičnim mineralima.

Supported by

Memorandum o razumevanju teži jačanju saradnje između EU i Australije u integraciji održivih lanaca vrednosti sirovina, unapređenju istraživanja i inovacija, kao i promociji visokih standarda u oblasti zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i upravljanja (ESG) kroz poboljšanu usklađenost politika.

Potpisivanjem ovog Memoranduma o razumevanju, EU i Australija postavljaju temelje za stvaranje sigurnih i održivih lanaca vrednosti za kritične i strateške minerale. Ovi lanci vrednosti će biti ključni za podršku čistoj energiji, digitalnim tranzicijama i ključnim industrijskim sektorima poput odbrane i aeronautike.

Ovo partnerstvo odražava širu strategiju EU koja koristi sporazume o slobodnoj trgovini za jačanje trgovinskih i investicionih veza, diversifikaciju lanaca snabdevanja i povećanje ekonomske otpornosti, posebno u snabdevanju kritičnim sirovinama. EU ima trgovinske sporazume sa 74 zemlje, uključujući nedavno sklopljene sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Novim Zelandom i Čileom, koji se fokusiraju na energiju i sirovine. Pregovori o sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i Australije su u toku.

Uvažavajući značaj kritičnih sirovina za zelene i digitalne tranzicije, Evropska komisija je formirala partnerstva na polju sirovina u okviru svog Akcionog plana za kritične sirovine i Zakona o kritičnim sirovinama. EU je već potpisala sporazume sa Kanadom i Ukrajinom 2021. godine, Kazahstanom i Namibijom 2022. godine, kao i sa Argentinom, Čileom, Zambijom, Demokratskom Republikom Kongom i Grenlandom 2023. godine. Sporazumi sa Ruandom, Norveškom i Uzbekistanom planirani su za 2024. godinu.

Nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju, EU i Australija će zajedno raditi na razvoju plana sa konkretnim akcijama za implementaciju ovog Strateškog partnerstva u narednih šest meseci.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!