RudarstvoNorthvolt predstavlja natrijum-jonsku bateriju kao evropsku zamenu za litijumske baterije

Northvolt predstavlja natrijum-jonsku bateriju kao evropsku zamenu za litijumske baterije

Supported byspot_img

Sa svojom novom natrijum-jonskom baterijom, Northvolt, švedski programer i proizvođač baterija, ide ka budućnosti baterija bez litijuma. Nova baterija ima gustinu energije veću od 160 Vh/kg, a prve ćelije za uzorke biće dostupne odabranim kupcima od 2024. Prema Northvoltu, baterija je dizajnirana za postrojenja za skladištenje električne energije, ali bi se takođe mogla koristiti u električnim vozilima.

Zbog sve veće potražnje za skladištenjem energije u čistoj tranziciji, globalni značaj litijuma ubrzano raste, jer se danas koristi u velikoj većini komercijalno dostupnih baterija. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), očekuje se da će potražnja za litijumom porasti za 13 puta do 2040. godine po scenariju „kao i obično“. Ako bi sve zemlje imale za cilj da smanje globalno zagrevanje na 2° Celzijusa, potražnja za litijumom bi se povećala za 42 puta u istom vremenskom periodu. Razvijanjem alternativa kao što je Northvoltova natrijum-jonska baterija, zemlje EU se nadaju da će smanjiti svoju zavisnost od trenutno dominantnih zemalja u proizvodnji litijuma. Danas se većina litijuma ekstrahuje u Australiji, Čileu i Kini, a Kina takođe igra značajnu ulogu u preradi litijuma i proizvodnji baterija.

Početne kompanije za reciklažu se pojavljuju širom Evrope i Severne Amerike, a postrojenja za reciklažu baterija su već uobičajena u Kini. Reciklaža će biti suštinski izvor sirovina za baterije u budućnosti, podstaknuta ekonomskim, ekološkim, strateškim i regulatornim pokretačima – kao što je Uredba o novim baterijama iz 2023. u EU. Danas, međutim, količina baterija na kraju radnog veka dostupna za reciklažu daleko je od dovoljne da zadovolji brzo rastuću potražnju.

U međuvremenu, kompanije će nastaviti da istražuju alternative baterijama na bazi litijuma, uključujući aluminijum- i magnezijum-jonske, čvrste i protočne baterije. Primena takvih alternativnih tehnologija baterija za električna vozila mogla bi da promeni očekivanu potražnju, a samim tim i kritičnost litijuma u ​​budućnosti. Preostala mana baterija na bazi natrijuma, u poređenju sa onima koje rade sa litijumom, je njihova veća težina, što je nedostatak za mobilne aplikacije. Ipak, natrijum-jonska tehnologija je trenutno najperspektivnija alternativa rešenjima baterija zasnovanih na litijumu zbog činjenice da je natrijum bogat i jeftin materijal sa uporedivo malim uticajem na životnu sredinu, a katode sa slojevitim oksidom koje koriste natrijum ne koriste. zahtevaju kobalt ili nikl, kao što to često rade litijumske baterije i drugi tipovi baterija. Štaviše, natrijum-jonske baterije obećavaju da će biti bezbednije od litijum-jonskih baterija, a postojeća infrastruktura bi se mogla koristiti za njihovu proizvodnju.

CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, najavio je 2021. da će 2023. pustiti natrijumovu bateriju za električna vozila. Očekuje se da će kineska kompanija Cheri Automobile uskoro lansirati prve komercijalno dostupne automobile sa ovim baterijama.

Izvor: irtc

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...
error: Content is protected !!