RudarstvoLitijumski projekat Jadar: Briga o životnoj sredini i perspektiva stručnjaka

Litijumski projekat Jadar: Briga o životnoj sredini i perspektiva stručnjaka

Supported byspot_img

Smatra se da rudnik litijuma povezan sa projektom Jadar nema značajnog uticaja na životnu sredinu, prema konsenzusu profesora Rudarsko-geološkog fakulteta, Čedomira Beljića i Nikole Lilića, koji su doprineli izradi Studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Oni su jasno stavili do znanja da projekat ne obuhvata samo rudarske aktivnosti već i tehnološku obradu, što je aspekt izvan njihovog delokruga, što ih je navelo da se uzdrže od razgovora o njegovim efektima.

Iskusni stručnjaci tvrde da se poštovanjem najviših standarda zaštite životne sredine može efikasno upravljati potencijalnim uticajima, ističe Demostat.

Postoji jaka osnova za izvođenje projekta koji, iz ekološke perspektive i perspektive zaštite životne sredine, može biti i zdrav i uspešan, bez incidenata. Međutim, profesori su priznali da rudarstvo neizbežno utiče na životnu sredinu u različitom stepenu, baveći se zabrinutošću u intervjuu Demostata o potencijalnim posledicama na vodu, vazduh, tlo, poljoprivredu i biodiverzitet.

Odgovarajući na pitanja o tome da li Jadarski rudnik, posebno zbog otpada, može predstavljati veću ekološku pretnju od ostalih rudnika u Srbiji, istakli su da je svako ležište jedinstveno, da predstavlja neobnovljiv resurs sa svojim specifičnim karakteristikama. Isti princip važi i za uobičajena poređenja u srpskom javnom diskursu, kao što je ideja da „ako litijum može da se kopa u Nemačkoj, može da se kopa i u Srbiji“.

Studije o proceni uticaja na životnu sredinu, posebno za složene projekte kao što je Jadar, sprovode stručni timovi koji poseduju potrebne kompetencije i profesionalnu odgovornost. Nakon objavljivanja studije, predviđena je javna rasprava, koja će kulminirati tako što će tehnička komisija resornog ministarstva predstaviti Vladi preporuke za prihvatanje ili odbijanje. Profesori su istakli da je ceo ovaj proces definisan zakonom, ističući da javnost nije isključena. Međutim, napomenuli su da je rad na studiji o proceni uticaja zaustavljen kada je projekat obustavljen, čime je javnost ostala bez pristupa njenim podacima.

Očekuje se da resorno ministarstvo i Vlada Srbije organizuju javnu raspravu na kojoj će biti uključene sve relevantne institucije u zemlji, koje obuhvataju rudarstvo, inženjerstvo i prirodne nauke. Cilj je bio da se do zaključaka dođe kroz kompetentnu i inkluzivnu debatu, obezbeđujući da građani ne budu isključeni iz procesa donošenja odluka.

Izvor:Demostat

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...
error: Content is protected !!