Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoAnaliza litijumskih projekata Jadar iz Srbije i Zinvald iz Nemačke, tehnologija i...

Analiza litijumskih projekata Jadar iz Srbije i Zinvald iz Nemačke, tehnologija i zaštita životne sredine

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Analiza poređenja srpskog litijumskog projekta Jadar sa nemačkim projektom Zinvald podrazumeva sagledavanje nekoliko ključnih aspekata uključujući geografsku poziciju, veličinu resursa, fazu projekta, uticaj na životnu sredinu i potencijalne ekonomske koristi ili izazove.

Srpski litijumski projekat Jadar

Lokacija i resursi: Smešten u zapadnoj Srbiji, u blizini Loznice, projekat Jadar je značajno ležište litijum-borata koje je otkrio Rio Tinto. Sadrži jedno od najvećih svetskih nalazišta litijuma, i značajnih borata, ključnih za baterije električnih vozila i rešenja za obnovljivu energiju.

Supported by

Faza projekta: Projekat Jadar je bio u fazi razvoja, a Rio Tinto je planirao da počne proizvodnju 2023. Međutim, suočio se sa kašnjenjima i protivljenjem zbog zabrinutosti za životnu sredinu i regulatornih odobrenja.

Uticaj na životnu sredinu i društvo: Protivljenje aktivista za zaštitu životne sredine i lokalne zajednice predstavljalo je značajan izazov za projekat Jadar. Zabrinutost uključuje potencijalne uticaje na vodu, vazduh i kvalitet zemljišta, pored raseljavanja stanovnika i uticaja na lokalnu poljoprivredu.

Ekonomski uticaj: Srbiji je projekat obećao značajne ekonomske koristi, uključujući otvaranje novih radnih mesta, strane investicije i podsticaj lokalnoj i nacionalnoj ekonomiji. Međutim, budućnost projekta je neizvesna zbog ekoloških i regulatornih izazova sa kojima se suočava.

Nemački litijumski projekat Zinvald

Lokacija i resursi: Smešten u Istočnim rudnim planinama, jugoistočno od Drezdena, Nemačka, litijumski projekat Zinvald nalazi se u značajnom rudarskom regionu. Projekat je fokusiran na ekstrakciju litijuma za upotrebu u evropskoj baterijskoj i automobilskoj industriji.

Faza projekta: Projekat Zinvald je napredovao ka razvoju, sa detaljnim studijama izvodljivosti koje su sprovedene da bi se procenila ekonomska održivost vađenja litijuma iz ležišta.

Uticaj na životnu sredinu i društvo: Projekat naglašava održive i ekološki prihvatljive metode ekstrakcije, s obzirom na stroge ekološke propise u Nemačkoj. Projekat ima za cilj snabdevanje litijumom lokalne automobilske industrije i industrije baterija, smanjujući evropsko oslanjanje na uvezeni litijum.

Ekonomski uticaj: Projekat Zinnvald se smatra strateški važnim za Nemačku i Evropu, sa ciljem da unapredi lanac snabdevanja za proizvodnju baterija i električnih vozila. Obećava ekonomske koristi kao što su otvaranje radnih mesta i podrška evropskoj industriji proizvodnje baterija.

Poređenje i analiza

Geografski i strateški značaj: Oba projekta su strateški locirana da snabdevaju litijumom glavna tržišta. Jadar ima za cilj isporuku na globalno tržište, dok se Zinvald fokusira na evropsku industriju.

Zabrinutost za životnu sredinu: Projekat Jadar se suočio sa protivljenjem aktivista za zaštitu životne sredine i lokalne zajednice, što je uticalo na njegov napredak. Projekat Zinnvald podleže strogim ekološkim standardima i od samog početka naglašava održivu praksu.

Ekonomske koristi i izazovi: Oba projekta obećavaju ekonomske koristi kroz otvaranje novih radnih mesta i doprinose njihovim ekonomijama. Međutim, oni se takođe suočavaju sa izazovima: Jadar sa regulatornim i ekološkim protivljenjem, a Zinvald sa obezbeđivanjem ekonomske održivosti i održivih tehnika ekstrakcije.

Faza razvoja: Od poslednjeg ažuriranja, Jadar se suočio sa kašnjenjima zbog protivljenja i regulatornih prepreka, dok se Zinnvald kretao ka razvoju, fokusirajući se na studije izvodljivosti i zaštitu životne sredine.

Ukratko, i srpski Jadar i nemački litijumski projekti Zinvald su značajni po svom potencijalnom doprinosu globalnom i evropskom snabdevanju litijumom, ključnim za sektore obnovljive energije i električnih vozila. Međutim, oni se razlikuju po fazama razvoja, uticaju na životnu sredinu i društvo, kao i specifičnim izazovima sa kojima se suočavaju.

Razrada tehničkih i ekoloških aspekata srpskog litijumskog projekta Jadar i nemačkog litijumskog projekta Zinvald zahteva dublji pregled načina na koji je svaki odnjih projektovan za ekstrakciju i preradu litijuma, kao i specifična ekološka razmatranja i strategije ublažavanja koje koriste.

Srpski litijumski projekat Jadar – Tehnički i ekološki aspekti

Tehnički aspekti:

– Metoda ekstrakcije: Projekat Jadar planira da koristi konvencionalne tehnike podzemnog rudarstva za ekstrakciju rude koja sadrži litijum i borat. Ovaj metod zahteva značajnu infrastrukturu, uključujući šahtove, tunele i postrojenja za preradu.

Prerada: Prerada izvađene rude uključuje drobljenje i luženje za ekstrakciju litijuma i borata. Ovaj proces zahteva veliku količinu vode i hemikalija, što izaziva zabrinutost u vezi sa korišćenjem resursa i potencijalnom kontaminacijom.

– Inovacija: Rio Tinto je najavio razvoj novog, zaštićenog procesa za dobijanje litijuma iz rude, koji se predstavlja kao efikasniji i ekološki prihvatljiviji u poređenju sa tradicionalnim metodama.

Aspekti životne sredine:

– Upotreba i kontaminacija vode: Upotreba vode u projektu i potencijal za zagađenje vode bili su glavni problemi. Aktivnosti rudarstva i prerade zahtevaju značajne vodne resurse, a postoji i rizik od kontaminacije lokalnih vodotokova hemikalijama koje se koriste u preradi rude.

– Uticaj na biodiverzitet i ekosistem: Lokacija projekta Jadar je u blizini poljoprivrednog zemljišta i prirodnih staništa, što izaziva zabrinutost zbog uticaja na biodiverzitet i lokalne ekosisteme usled promene korišćenja zemljišta, zagađenja i korišćenja vode.

– Strategije ublažavanja: Rio Tinto je predložio različite strategije za ublažavanje, uključujući postrojenja za prečišćavanje vode, praćenje kvaliteta vazduha i vode i napore da se minimizira uticaj korišćenja zemljišta. Međutim, među ekološkim grupama i lokalnom zajednicom ostao je skepticizam u pogledu efikasnosti ovih mera.

Nemački litijumski projekat Zinvald – Tehnički i ekološki aspekti

Tehnički aspekti:

– Metoda ekstrakcije: Projekat Zinvald planira ekstrakciju litijuma iz litijumskog liskuna zvanog cinvaldit. Proces ekstrakcije uključuje rudarenje praćeno preradom za izdvajanje litijuma iz rude.

– Prerada: Ekstrakcija litijuma iz cinvaldita uključuje prženje rude sumpornom kiselinom pre ispiranja litijuma iz kalcina. Poznato je da je ovaj proces energetski intenzivan, ali je optimizovan za efikasnost i ekološke performanse.

– Fokus na održivost: Projekat ima za cilj da integriše održive prakse, kao što je korišćenje obnovljivih izvora energije za svoje operacije i istraživanje mogućnosti da se otpadni materijal koristi u drugim industrijama, smanjujući ukupni uticaj na životnu sredinu.

Aspekti životne sredine:

– Smanjen uticaj na životnu sredinu: Projekat naglašava smanjenje njegovog uticaja na životnu sredinu kroz pažljivo planiranje rudarskih aktivnosti, korišćenje manje invazivnih tehnologija i primenu naprednih praksi upravljanja životnom sredinom.

– Efikasnost energije i resursa: Fokusirajući se na energetsku efikasnost i sa ciljem korišćenja obnovljivih izvora energije, projekat Zinvald nastoji da minimizira svoj ugljenični otisak i korišćenje resursa, usklađujući se sa ciljevima održivosti Nemačke i EU.

– Usklađenost sa propisima i angažovanje zajednice: strogi nemački propisi o zaštiti životne sredine zahtevaju da se projekat Zinnvald pridržava visokih standarda zaštite životne sredine, upravljanja vodama i kvaliteta vazduha. Projekat se angažovao sa lokalnim zajednicama i zainteresovanim stranama kako bi rešio probleme i obezbedio transparentnost u svom radu.

Komparativna analiza:

– Projekat Jadar suočio se sa značajnim izazovima vezanim za korišćenje vode, hemijsku preradu i njen uticaj na lokalne zajednice i ekosisteme. Uprkos naporima Rio Tinta da ublaži ove uticaje, protivljenje javnosti i zabrinutost za životnu sredinu predstavljaju značajne prepreke.

– Nasuprot tome, projekat Zinvald je od samog početka stavio akcenat na održivost i ekološku kompatibilnost, nastojeći da se uskladi sa strogim nemačkim i ekološkim standardima EU. Njegov fokus na energetsku efikasnost, obnovljivu energiju i održive metode ekstrakcije odražava širi trend ka minimiziranju ekološkog otiska rudarskih operacija.

Oba projekta ilustruju složenost i izazove ekstrakcije litijuma, balansirajući potražnju za kritičnim mineralima za energetsku tranziciju sa potrebom da se zaštiti životna sredina, kao i da se angažuje  lokalna zajednica.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!