Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoKnićani ne žele rudarenje u svom kraju - Udruženje traži izmenu prostornog...

Knićani ne žele rudarenje u svom kraju – Udruženje traži izmenu prostornog plana

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Na području Knića mogućnost za istražne radnje i eksploataciju ruda treba isključiti kroz izmenu opštinskog prostornog plana i donošenjem programa zaštite životne sredine, smatraju u udruženju “Ekomar” iz Kragujevca.

– Neophodna je i inicijativa za izmenu prostornog plana opštine Knić kojim se predviđaju istražne radnje i eksploatacija mineralnih sirovina – navodi se u Izveštaju o stanju životne sredine u Kniću objavljenom na sajtu “Ekomara”.

Ističe se da je sa aspekta istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina poslednjih godina posebno aktuelna istočna strana Kotlenika, sa naslagama zlata i bakra. Naglašava se da su stanovnici Knića i brojni stručnjaci kroz različite proteste izrazili “apsolutno neslaganje” sa planiranim istražnim radnjama radi eksploatacije ruda na području istočnog Kotlenika u knićkoj opštini. Ukazano je da je rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike od 1. marta 2021. preduzeću Stara planina Resources odobreno izvođenje geoloških istraživanja bakra, zlata i prateće polimetaličke mineralizacije na teritoriji opštine Knić, kao i Kraljeva.

Supported by

Napomenuli su da to rešenje važi do 1. marta 2024, ali se važenje može produžiti na zahtev nosioca istraživanja.

– Podnosi se (zahtev) nakasnije 30 dana pre njegovog isteka određenog ovim odobrenjem za istraživanje, “pod uslovom da je izvršen najmanje 75% od projektom planiranog obima i dinamike istražnih radova – navodi se u rešenju ministarstva.

U “Ekomaru” su kazali da treba proveriti da li je takav zahtev podnet ministarstvu.

Na teritoriji opštine Knić nema aktivnih rudnika, a u selu Lipnica kod Gruže je nekada bio sada zatvoreni rudnik gipsa u kojem se godišnje iskopavalo 50.000 tona gipsa i 15.000 tona kvarca. Ta eksploatacija je prekinuta i rudnik je konzerviran.

Na više lokaliteta u ataru sela Borač nalaze se rezerve uranijuma i pratećeg torijuma.

Izvor : N1/ Beta 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!