Na području Knića mogućnost za istražne radnje i eksploataciju ruda treba isključiti kroz izmenu opštinskog prostornog plana i donošenjem programa zaštite životne sredine, smatraju u udruženju „Ekomar“ iz Kragujevca.
– Neophodna je i inicijativa za izmenu prostornog plana opštine Knić kojim se predviđaju istražne radnje i eksploatacija mineralnih sirovina – navodi se u Izveštaju o stanju životne sredine u Kniću objavljenom na sajtu „Ekomara“.
Ističe se da je sa aspekta istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina poslednjih godina posebno aktuelna istočna strana Kotlenika, sa naslagama zlata i bakra. Naglašava se da su stanovnici Knića i brojni stručnjaci kroz različite proteste izrazili „apsolutno neslaganje“ sa planiranim istražnim radnjama radi eksploatacije ruda na području istočnog Kotlenika u knićkoj opštini. Ukazano je da je rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike od 1. marta 2021. preduzeću Stara planina Resources odobreno izvođenje geoloških istraživanja bakra, zlata i prateće polimetaličke mineralizacije na teritoriji opštine Knić, kao i Kraljeva.
Napomenuli su da to rešenje važi do 1. marta 2024, ali se važenje može produžiti na zahtev nosioca istraživanja.
– Podnosi se (zahtev) nakasnije 30 dana pre njegovog isteka određenog ovim odobrenjem za istraživanje, „pod uslovom da je izvršen najmanje 75% od projektom planiranog obima i dinamike istražnih radova – navodi se u rešenju ministarstva.
U „Ekomaru“ su kazali da treba proveriti da li je takav zahtev podnet ministarstvu.
Na teritoriji opštine Knić nema aktivnih rudnika, a u selu Lipnica kod Gruže je nekada bio sada zatvoreni rudnik gipsa u kojem se godišnje iskopavalo 50.000 tona gipsa i 15.000 tona kvarca. Ta eksploatacija je prekinuta i rudnik je konzerviran.
Na više lokaliteta u ataru sela Borač nalaze se rezerve uranijuma i pratećeg torijuma.
Izvor : N1/ Beta