Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoIzazovi i rešenja za snabdevanje Nemačke retkim zemnim metalima

Izazovi i rešenja za snabdevanje Nemačke retkim zemnim metalima

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Minerali i metali poput litijuma i bakra su ključni, ali retke zemlje kao što su skandijum, cerijum, prometijum, terbijum i tulijum su podjednako neophodne. Iako retke zemlje nisu tako retke kao što im ime govori — sa tulijumom koji je još češći od zlata — njihova ekonomska održivost za rudarenje zavisi od pronalaženja značajnih ležišta.

Nedavna studija IW Consult-a na Nemačkom ekonomskom institutu i ​​Fraunhofer Sistems and Innovation Research (ISI) ispitala je oslanjanje Nemačke na uvoz retkih zemalja, bakra i litijuma kako bi se procenio njihov značaj za ekonomiju. Nalazi otkrivaju valiki uticaj, pri čemu je skoro trećina vrednosti nemačkog proizvodnog sektora vezana za bakar, desetina na robu koja sadrži litijum, a preko petine na retke zemlje.

Izveštaj naglašava tržišnu dominaciju nekoliko dobavljača, prvenstveno Kine, koja drži najveća nalazišta retkih zemalja. Uprkos nalazištima u drugim zemljama poput Grenlanda, Kanade i Švedske, Kina ostaje primarni izvor.

Supported by

Oslanjanje Nemačke na Kinu za retke zemlje je značajnije od njene zavisnosti od ruskog gasa, što predstavlja znatnu ranjivost zbog kineske kontrole nad istraživanjem i preradom. Ova zavisnost je pogoršana kineskom kontrolom izvoza retkih zemnih minerala i geopolitičkim tenzijama koje utiču na trgovinu.

Da bi poboljšali sigurnost retkih zemalja, stručnjaci zagovaraju reviziju čitavog lanca snabdevanja, diverzifikaciju zemalja dobavljača, jačanje domaće proizvodnje i jačanje napora za reciklažu. Neuspeh u rešavanju ovih izazova mogao bi da ugrozi nemačku industrijsku ekonomiju, ometa njene klimatske ambicije i ugrozi industrijsku proizvodnju i mogućnosti zapošljavanja.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!