Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoIzazovi i mogućnosti za retke zemne metale i litijum u Evropi

Izazovi i mogućnosti za retke zemne metale i litijum u Evropi

Supported byspot_img
Supported byspot_img

Postizanje ciljeva postavljenih Zakonom o kritičnim sirovinama (CRMA) predstavlja izazove i mogućnosti za retke zemlje i litijum u Evropi.

Retke zemlje: Nedostatak postojećih rudnika u Evropi i dugotrajni procesi izdavanja dozvola i razvoja predstavljaju izazov za postizanje CRMA ciljeva za domaće rudarstvo retkih zemalja. Dok napredni projekti kao što su Norra Karr u Švedskoj i Sokli u Finskoj obećavaju, može potrajati i do decenije da se završe neophodne studije i dobiju dozvole bez značajne državne podrške.

Međutim, uz podršku vlade, pojedinačni rudnici bogati teškim elementima retkih zemalja (HREE) ili lakim retkim zemnim elementima (LREE) mogli bi potencijalno da zadovolje značajan deo projektovane potražnje EU za određenim elementima do 2030. Pored toga, EU ima obećavajuće izglede za prerada oksida retkih zemalja, sa potencijalom da se obezbedi do 50% svoje domaće potrošnje do 2030. Bez obzira na to, rešavanje nedostatka kapaciteta za proizvodnju retkih zemnih metala i legura u regionu ostaje prepreka.

Supported by

Proširenje opsega kvalifikovanih dobavljača na zemlje unutar Evropskog ekonomskog prostora i teritorije EU moglo bi da poboljša opcije snabdevanja EU i poboljša njene šanse da ispuni ciljeve CRMA.

Litijum: Za razliku od retkih zemalja, izgledi za litijum pod CRMA su pozitivni. Evropa se može pohvaliti snažnim nizom novih proizvođača i perspektiva litijuma, što ukazuje na veliku verovatnoću da će se ispuniti domaći ciljevi u rudarstvu. Slično tome, rastući broj litijumskih hemijskih i daljih procesora u regionu ukazuje na obećavajuću putanju ka postizanju ciljeva obrade.

Štaviše, recikliranje u Evropi postojećih i novih baterija pružaja dovoljno kapaciteta za rukovanje otpadnim materijalima i otpadom od proizvodnje, dobro usklađeni sa CRMA smernicama za reciklažu litijuma.

Poređenje: Sve u svemu, dok su izgledi za litijum u ispunjavanju CRMA ciljeva povoljni, situacija za retke zemlje je izazovnija. Bez ubrzane podrške vlade i industrije, Evropa bi mogla da se bori da ispuni ciljeve za ekstrakciju i preradu retkih zemalja. Štaviše, rešavanje nedostatka kapaciteta za obradu predstavlja značajnu prepreku oporavku retkih zemalja.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Srbija: Ekolozi poručuju da projekat Jadar mora biti zaustavljen

Ako dođe do realizacije projekta Jadar, svi mi ćemo biti ugroženi. To će biti lavina otvaranja rudnika bora i litijuma… Ako mi ne verujete, idite do Majdanpeka, pa ćete videti da je na 30 metara od autobuske stanice i...

Projekat Malmbjerg je potencijalno rešenje za snabdevanje EU molibdenom

Molibden je ključni metal savremene industrije koji se koristi u proizvodnji čelika i hemijskih proizvoda,a takođe je i sastavni deo  novih tehnologija zelene energije. Kada se ugradi u čelik i liveno gvožđe, ojačava ove materijale, povećavajući njihovu snagu, zavarljivost,...

Raste zabrinutost zbog zagađenja iz rudnika metala u Ujedinjenom Kraljevstvu

Usred sve veće zabrinutosti u vezi sa rizicima po javno zdravlje povezanim sa napuštenim rudnicima metala u Velikoj Britaniji, vodeći stručnjaci naglašavaju potrebu za opsežnim testiranjem u žarišnim područjima. Istraga Odbora za velške poslove će se baviti potencijalnim zdravstvenim opasnostima...
error: Content is protected !!