Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoIzazovi i mogućnosti za retke zemne metale i litijum u Evropi

Izazovi i mogućnosti za retke zemne metale i litijum u Evropi

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Postizanje ciljeva postavljenih Zakonom o kritičnim sirovinama (CRMA) predstavlja izazove i mogućnosti za retke zemlje i litijum u Evropi.

Retke zemlje: Nedostatak postojećih rudnika u Evropi i dugotrajni procesi izdavanja dozvola i razvoja predstavljaju izazov za postizanje CRMA ciljeva za domaće rudarstvo retkih zemalja. Dok napredni projekti kao što su Norra Karr u Švedskoj i Sokli u Finskoj obećavaju, može potrajati i do decenije da se završe neophodne studije i dobiju dozvole bez značajne državne podrške.

Međutim, uz podršku vlade, pojedinačni rudnici bogati teškim elementima retkih zemalja (HREE) ili lakim retkim zemnim elementima (LREE) mogli bi potencijalno da zadovolje značajan deo projektovane potražnje EU za određenim elementima do 2030. Pored toga, EU ima obećavajuće izglede za prerada oksida retkih zemalja, sa potencijalom da se obezbedi do 50% svoje domaće potrošnje do 2030. Bez obzira na to, rešavanje nedostatka kapaciteta za proizvodnju retkih zemnih metala i legura u regionu ostaje prepreka.

Supported by

Proširenje opsega kvalifikovanih dobavljača na zemlje unutar Evropskog ekonomskog prostora i teritorije EU moglo bi da poboljša opcije snabdevanja EU i poboljša njene šanse da ispuni ciljeve CRMA.

Litijum: Za razliku od retkih zemalja, izgledi za litijum pod CRMA su pozitivni. Evropa se može pohvaliti snažnim nizom novih proizvođača i perspektiva litijuma, što ukazuje na veliku verovatnoću da će se ispuniti domaći ciljevi u rudarstvu. Slično tome, rastući broj litijumskih hemijskih i daljih procesora u regionu ukazuje na obećavajuću putanju ka postizanju ciljeva obrade.

Štaviše, recikliranje u Evropi postojećih i novih baterija pružaja dovoljno kapaciteta za rukovanje otpadnim materijalima i otpadom od proizvodnje, dobro usklađeni sa CRMA smernicama za reciklažu litijuma.

Poređenje: Sve u svemu, dok su izgledi za litijum u ispunjavanju CRMA ciljeva povoljni, situacija za retke zemlje je izazovnija. Bez ubrzane podrške vlade i industrije, Evropa bi mogla da se bori da ispuni ciljeve za ekstrakciju i preradu retkih zemalja. Štaviše, rešavanje nedostatka kapaciteta za obradu predstavlja značajnu prepreku oporavku retkih zemalja.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Prony Resources potencijalni dobavljač nikla Sibanye-Stillwater-u za potrebe proizvodnje baterija u Francuskoj

Sibanye-Stillwater procenjuje Prony Resources iz Nove Kaledonije kao mogućeg dobavljača nikla za proizvodnju materijala za baterije u svojoj fabrici Sandouville u Francuskoj. Prema rečima portparola Džejmsa Velsteda, ovaj proizvođač plemenitih metala sa sedištem u Johanesburgu takođe razmatra Indoneziju kao...

Denarius Metals Corp. kupuje Europa Metals Iberia, jačajući poziciju u projektu cinka, olova i srebra u Španiji

Denarius Metals Corp. objavio je potpisivanje obavezujućeg pisma o nameri (LOI) za preuzimanje 100% udela u kompaniji Europa Metals Iberia S.L., podružnici Europa Metals Ltd. Ova transakcija uključuje projekat Toral Zn-Pb-Ag, koji se nalazi u provinciji León, severna Španija,...

Nevladine organizacije EU pozivaju na održiva rešenja umesto dubokomorskog rudarstva zbog zabrinutosti za životnu sredinu

Dok Dragijev izveštaj upućuje na jedanaest godina staru studiju o mineralima sa morskog dna, nedavna istraživanja naglašavaju finansijske rizike i nesigurnosti povezane sa dubokomorskim rudarstvom. Vodeći evropski naučnici upozoravaju da bi to moglo naneti nepopravljivu štetu biodiverzitetu, poremetiti morske...
error: Content is protected !!