Greenpeace je izvestio o postojanju morskog biodiverziteta u delu Arktika koji je predložen za dubokomorsko rudarstvo, što je povećalo zabrinutost oko potencijalnog uticaja na morski svet. Ekološki aktivisti, koji trenutno sprovode istraživanje kitova i delfina tokom ekspedicije na Arktiku, primetili su nekoliko ugroženih vrsta u predloženim rudarskim zonama.
Istraživanje, koje je počelo krajem jula, identifikovalo je vrste koje zaranjaju na velike dubine, poput ulješura i delfina, u neposrednoj blizini podmorskog brda unutar rudarskog područja. Ovi nalazi dolaze u trenutku kada Norveška napreduje sa planovima da otvori svoje vode za istraživanje dubokomorskog rudarstva.
Dubokomorsko rudarstvo, koje uključuje vađenje metala i minerala sa morskog dna, još uvek nije započelo komercijalne operacije u punom obimu. Međutim, ekolozi i naučnici upozoravaju na mogućnost široko rasprostranjene zagađenosti, podvodne buke i nepopravljive štete po ekosisteme koji služe kao ključni rezervoari ugljenika.
U jednom od predloženih rudarskih područja u blizini Jan Majena, istraživanje Greenpeacea otkrilo je četiri grupe ulješura, vrste koja je klasifikovana kao „ugrožena“ zbog svoje sposobnosti zaranjanja na dubine od najmanje 2.000 metara. Ekspedicija je takođe zabeležila prisustvo dodatnih ulješura, orki (kitova ubica), raznih vrsta delfina, mink kitova i perajastih kitova, koji su druga najveća životinja na Zemlji i takođe spadaju u kategoriju „ugroženih“ vrsta.
Istraživači su primetili da su brojni ulješuri viđeni unutar rudarske zone, posebno oko Mohns grebena, dok su beloglavi delfini, mink kit i ulješur viđeni u blizini podmorskog brda Luis Bojd.
Kirsten Jang, glavna naučnica na ekspediciji, izjavila je: „Ovi nalazi su izvanredni. Očekivali smo da ćemo detektovati akustične signale blizu strme okeanske platforme, ali razmere su bez presedana. Prisustvo ulješura koji traže hranu u ovom području naglašava njegov značaj za njihov stanište u severnom Atlantiku.“
Tim Greenpeacea je takođe prošao kroz regione gde se nalaze manganove kore—podvodne stene koje zanimaju neke rudarske kompanije—na norveškom kontinentalnom pojasu. Haldis Tjeldflaat Helle, aktivistkinja Greenpeacea na ekspediciji, kritikovala je pristup Norveške, izjavivši: „Ova netaknuta prirodna područja bogata su životom i domaćin su vrstama novim za nauku. Norveško insistiranje na dubokomorskom rudarstvu predstavlja neodgovoran odnos prema naučnom razumevanju i zaštiti životne sredine usred trenutnih kriza u okeanu i klimi.“
U junu je norveška vlada pokrenula javnu raspravu o svom prvom krugu izdavanja dozvola za vađenje minerala sa morskog dna, koja pokriva 386 blokova—područje dvostruko veće od Danske. Ekspedicija Greenpeacea će nastaviti da istražuje rudarsku zonu, putujući od ostrva Jan Majen kroz međunarodne vode do Svalbarda, a putovanje se očekuje da se završi sredinom avgusta nakon skoro 20 dana na moru.
Izvor: miningwatch.news