Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEkološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Ekološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Ekološki protesti u Srbiji stavljaju u opasnost razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi, koje bi moglo da snabdeva do 17% godišnje potrošnje EU za ovaj mineral, koji je ključan za industriju električnih vozila.

Jakob Štausholm, izvršni direktor rudarske kompanije Rio Tinto, izjavio je za nemački „Handelsblatt“ da protesti, koji su okupili desetine hiljada ljudi, mogu da odlože rokove za realizaciju projekta i utiču na njegovu profitabilnost. „Svaki put kada pretrpimo neuspeh, početak vađenja litijuma se pomera za još jedan korak unazad“, rekao je Štausholm.

Jadar dolina u Srbiji sadrži litijumsko ležište sa koncentracijom od 1,8% u rudi, što je čini jednim od retkih evropskih izvora koji može da konkuriše rudarskim projektima u Australiji i Kanadi. Procene govore da ovo ležište može proizvesti dovoljno litijuma za 1,1 milion električnih vozila godišnje, što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva EU.

Supported by

Protesti su se intenzivirali zbog zabrinutosti o ekološkim rizicima, uključujući mogućnost kontaminacije voda teškim metalima, što Štausholm odbacuje kao dezinformacije koje se šire na društvenim mrežama. „Nismo spremni da efikasno odgovorimo na ove lažne informacije“, dodao je Štausholm.

Članak u „Handelsblatu“ ističe da bi litijum iz Srbije mogao pomoći EU da smanji zavisnost od Kine, koja trenutno kontroliše 60% globalne obrade litijuma i 44% globalnih ulaganja u projekte vađenja litijuma. Potražnja za litijumom trebalo bi da poraste devet puta do 2040. godine, zahvaljujući globalnoj tranziciji na električna vozila.

Međutim, situacija u Srbiji osvetljava izazove sa kojima se Evropa suočava u pokušaju obezbeđivanja sirovina za zelenu energiju, dok pokušava da uskladi ekološke zabrinutosti. Protesti protiv rudarenja litijuma ne dešavaju se samo u Srbiji, već i u drugim evropskim regionima, uključujući Portugal i Švedsku.

Štausholm je naglasio da rudarske kompanije moraju da daju prioritet lokalnim zajednicama i reše njihove zabrinutosti, osiguravajući da lokalne populacije imaju koristi od vađenja prirodnih resursa. U Nemačkoj, vladini izvori sugerišu da su evropski i nemački standardi ključni za smanjenje zabrinutosti ekoloških aktivista i da će projekat biti realizovan samo ako zadovolji visoke standarde zaštite životne sredine.

Supported byspot_img

Povezani članci

Napredak u Wolfsberg litijumskom projektu: Novi planovi i investicije Critical Metals Corp

Kompnija Critical Metals Corp, vodeća kompanija za razvoj rudarskih projekata fokusiranih na kritične metale koji su ključni za elektrifikaciju i tehnologije sledeće generacije, objavila je ažuriranje o napretku svog Wolfsberg litijumskog projekta u Austriji, kao i o razvoju u...

Evropa gradi svoju budućnost u litijumu: Vulcan Energy pokreće revolucionarni projekat u Nemačkoj

Kako evropski proizvođači automobila intenziviraju prelazak na električna vozila (EV), potražnja za litijumom—ključnim materijalom koji se koristi u baterijama za EV—eksplodira. Sa Kinom koja dominira globalnim rudarstvom i rafinisanjem litijuma, evropski proizvođači automobila žure da obezbede pouzdane izvore ovog...

Dilema u dolini Jadra: Sukob između poljoprivrede i rudarenja litijuma u Srbiji

U dolini Jadar u zapadnoj Srbiji, Zoran Filipović, 55-godišnji poljoprivrednik, suočava se s dilemom koja suprotstavlja njegovu dedovinu rastućoj potražnji za litijumom. Ispod njegovih njiva nalazi se bogato nalazište litijuma, ključnog elementa za baterije električnih vozila (EV). Otkriće ovog...
error: Content is protected !!