Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEkološke organizacije osporavaju odobrenje Srbije za rudarski projekat Rio Tinta

Ekološke organizacije osporavaju odobrenje Srbije za rudarski projekat Rio Tinta

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije utvrdilo je obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za projekat Jadar, rudarenje litijuma i bora koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada dužna da se bavi kumulativnim uticajima na životnu sredinu i predloži mere ublažavanja. Međutim, ekološke organizacije, uključujući Marš sa Drine, smatraju da je odluka nezakonita, tvrdeći da zaobilazi pravila učešća javnosti, zanemaruje ključne ekološke zaštite i neproporcionalno koristi korporativne interese.

Dana 17. septembra, srpska filijala Rio Tinta, Rio Sava Exploration, podnela je zahtev za određivanje obima procene uticaja na životnu sredinu za svoje podzemne rudarske operacije u regionu Jadar, koji se nalazi u zapadnom delu Srbije. Rudarska aktivnost odvijaće se u nekoliko opština, uključujući Gornje Nedeljice, Brnjac, Veliko Selo, Jarebice, Slatinu, Stupnicu i Šurice, unutar specijalne namenske zone za eksploataciju i preradu jadarita—retkog litijum-borovog ore.

Regulatorni institut za obnovljive izvore energije i zaštitu životne sredine (RERI), nevladina organizacija, kritikovala je pristup, optužujući Rio Tinto za „salamizaciju“ projekta u manje delove kako bi izbegao sveobuhvatnu procenu uticaja na životnu sredinu za čitav projekat. Širi Jadar projekat uključuje fabriku za preradu jadarita i odlaganje rudarskih ostataka i niskog kvaliteta rude. RERI tvrdi da ova taktika prikriva kumulativne ekološke uticaje i podriva usklađenost projekta sa ekološkim standardima Evropske unije.

Supported by

U novembru, nakon pregleda javnih komentara i predloga, Ministarstvo zaštite životne sredine utvrdilo je obim za ekološku studiju uticaja rudarskog projekta. Ministarstvo zahteva da Rio Tinto detaljno izloži kumulativne ekološke uticaje i predloži strategije ublažavanja i sisteme praćenja. Kompanija mora takođe da predstavi upotrebu najboljih dostupnih tehnologija i osigura da studija bude usklađena sa ekološkim praksama EU. Rio Tinto ima rok od godinu dana da podnese EIA studiju Ministarstvu.

Međutim, ekološka grupa Marš sa Drine, koja je deo Udruženja ekoloških organizacija Srbije (SEOS), smatra da je odluka Ministarstva nezakonita i pristrasna u korist Rio Tinta. Grupa tvrdi da je došlo do nekoliko pravnih povreda, uključujući neprocenjivanje kumulativnih uticaja, neadekvatno učešće javnosti, nepotpunu projektnu dokumentaciju i kršenja srpskih zakona i međunarodnih ekoloških konvencija. Pozvali su građane da preduzmu pravne korake protiv ove odluke.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Zelena agenda EU i kontroverze oko rudarenja litijuma u Srbiji

Evropska unija (EU) promoviše zelenu agendu koja se fokusira na električna vozila (EV) kao ključni element za ostvarivanje svojih klimatskih ciljeva. Međutim, ekološki trošak ove tranzicije izaziva zabrinutost, naročito kada je u pitanju nabavka litijuma, ključne komponente za baterije....

Ekološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Ekološki protesti u Srbiji stavljaju u opasnost razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi, koje bi moglo da snabdeva do 17% godišnje potrošnje EU za ovaj mineral, koji je ključan za industriju električnih vozila. Jakob Štausholm, izvršni direktor rudarske kompanije Rio...

Uticaj rudnika na Srbiju i građane: Ekonomija Vlade i ekološke posledice Rio Tinta

Vlast obećava da će se bogatstvo Srbije uvećati tako što ona pomaže strancima da ga iznesu iz zemlje, s tim što naše siromaštvo administrativno pretvara u naše bogatstvo. Otuda i toliko njeno nastojanje i upornost da se građani što...
error: Content is protected !!