Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoCrna Gora: Tara Resources osporava argumenete radne grupe za raskid ugovora o...

Crna Gora: Tara Resources osporava argumenete radne grupe za raskid ugovora o koncesiji

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Argumenti koje je navela radna grupa za raskid ugovora o koncesiji sa kompanijom Rudnik Brskovo su činjenično netačni, nisu u skladu sa zakonom i u suprotnosti su sa politikom Vlade u protekle četiri godine, navodi Tara Resources.

Kompanija je saopštila da su im koncesiona prava dodeljena 2018. godine i da su od tada uložili značajna sredstva za ispunjavanje svih svojih istražnih obaveza, za koje je Vlada potvrdila da su ispunjene u junu 2019. godine.

„Vlada je već dva puta produžavala rokove u ugovoru o koncesiji zbog kašnjenja u završetku procesa prostornog planiranja, jer ugovor o koncesiji sadrži klauzulu koja uzima u obzir administrativna kašnjenja“, ističe se u saopštenju.

Supported by

Tara Resources je naveo da je međuresorna Vladina radna grupa preporučila Vladi da zbog ovih kašnjenja ponovo produži ugovor o koncesiji u oktobru prošle godine i da počne sa naplatom koncesionih naknada.

Napomenuli su da je Vlada tražila koncesionu naknadu od 650 hiljada EUR, koju je kompanija platila u januaru, ali nije došlo do produženja roka.

Tara Resources je naveo da se u zaključcima nove radne grupe, koju je imenovalo Ministarstvo energetike i rudarstva, preporučuje raskid ugovora o koncesiji, iako se ništa nije promenilo od poslednja dva produženja koje je Vlada odobrila zbog sopstvenih kašnjenja.

Kako su naveli, ovim se Vlada izlaže značajnim štetama zbog kršenja ugovora o koncesiji, uključujući štetu u okviru bilateralnog investicionog ugovora između Švajcarske i Crne Gore.

„Tara Resources je ispunila sve svoje obaveze i pokazala potencijal za značajan razvoj Crne Gore, sa mogućnošću zapošljavanja 550 ljudi i donošenjem značajnih ekonomskih koristi regionu i zemlji, uz poštovanje najboljih praksi u zaštiti životne sredine i zdravlja u EU, uspešno primenjenih u drugim rudnicima cinka u Španiji, Portugaliji i Švedskoj“, navodi Tara Resources.

Oni su istakli da su uvereni da će se ono što je predložila radna grupa pokazati kao činjenično nezakonito i netačno, te da Vlada neće usvojiti te zaključke.

Iz Tara Resources-a su saopštili da ostaju otvoreni za konstruktivan dijalog sa institucijama. 

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!