Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoAlternative litijumu i kobaltu za proizvodnju baterija

Alternative litijumu i kobaltu za proizvodnju baterija

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Nikl

Prelazak na baterije sa nižim sadržajem kobalta znači da je potrebno više nikla. Kao i kobalt, nikl (u statusu „Klase 1” 99,8% čistoće) je komponenta metalne mešavine koja se koristi u katodi baterija.

Izvor nikla je geografski raznovrsniji od kobalta. 37% nikla dolazi iz Indonezije, 14% sa Filipina i 9% iz Rusije. Rudnici nikla mogu izazvati krčenje šuma i zagađenje vode i tla, kao što je Klaver na Filipinima. Zagađenje minama u Indoneziji ozbiljno je uticalo na autohtona ribolovna područja, a državna politika potiskuje proteste aktivista. Autohtone ruske zajednice protestuju protiv Nornikla zbog praćenja curenja u vodene tokove koji ubijaju ribu i ugrožavaju javno zdravlje.

Supported by

U međuvremenu, nova kompanija pod nazivom PronyResources u Novoj Kaledoniji, francuskoj teritoriji sa velikim nalazištima nikla, je u većinskom vlasništvu plemenskih i lokalnih zainteresovanih strana i može ponuditi pravedniji model za upravljanje zainteresovanim stranama i suvlasništvo u rudniku.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) predviđa da će potražnja nikla za EV baterijama porasti 41 put do 2040. prema scenariju 100% obnovljive energije i 140 puta za baterije za skladištenje energije. Predviđa se da će godišnja potražnja za niklom za aplikacije obnovljivih izvora energije porasti sa 8% ukupne upotrebe nikla u 2020. na 61% u 2040. Kao i za kobaltom, mogućnosti za smanjenje potražnje za niklom leže u hemiji novih baterija i reciklaži.

Bakar

27% proizvodnje bakra ostvaruje se u Čileu, 10% u Peruu, 8% u Kini i 8% u Demokratskoj Republici Kongo. A 70% bakra koji se koristi u baterijama je već reciklirano. Istraživači predviđaju da će svet morati da proširi eksploataciju bakra kako bi zadovoljio budući deficit snabdevanja. Međutim, od 300 najvećih nerazvijenih rudnih tela bakra u svetu, 47% se nalazi na ili u autohtonim zemljama, 65% je u područjima visokog rizika od vode, a 65% je u ili blizu područja očuvanja biodiverziteta.

Slično drugim kritičnim mineralima, industrija bakra, kao što su Čile i Peru, može biti povezana sa problemima životne sredine, rada i javnog zdravlja koji su izazvali intenzivan otpor zajednice.

Da bi se obezbedila pravedna energetska tranzicija koja osporava, a ne produbljuje, ugnjetavanje i ekstrakciju, rudarski projekti moraju podržavati ekološku pravdu i ljudska prava.

Grafit

Grafit čini 95% anoda baterije. EV baterije mogu sadržati do 280 funti grafita, preko četvrtine njihove ukupne težine. Predviđeno je da potražnja za grafitom u baterijama raste za 30% svake godine do 2030. godine i može da čini 8 do 25% globalne potražnje za grafitom do 2040. Kina proizvodi 82% svetskog prirodnog grafita (koji se češće koristi nego veštački ili sintetički grafit). Intenzivno iskopavanje grafita u provincijama Heilongjiang i Shandong u Kini oslobađa čestice čađi u vazduh koje oštećuju useve, oblažu kuće slojem tamnog praha i doprinose bolestima srca i pluća.

Dok se zagovornici zalažu za samo regulisanje i transparentnost iskopavanja grafita, kompanije inoviraju nove tehnologije kružne ekonomije koje su sposobne da povrate grafit za baterije iz korišćenih baterija i drugih materijala, i to bez upotrebe korozivnih hemikalija.

Ostali materijali za baterije

Industrija litijum-jonskih baterija takođe koristi veoma mali deo globalnih zaliha mangana, gvožđa, fosfora i aluminijuma. Iakosu mali po obimu, takođe je važno osigurati da su ovi lanci snabdevanja baterijskim materijalom pravedni i održivi. Konkretno, iskopavanje mangana, koje se ponekad sprovodi bez naknade ili saglasnosti zajednice, povezano je sa toksičnom kontaminacijom i hroničnim bolestima u Ukrajini, Južnoj Africi i Gvajani. Iskopavanje rude gvožđa, koje oslobađa velike količine emisija, rezultiralo je razornim curenjem otpada iz rudnika, što je dovelo do kontaminacije vode i stotina smrtnih slučajeva. U svim rudarskim sektorima, posvećenost vlade i industrije samoj rudarskoj politici i transparentnoj kružnoj ekonomiji je kritična.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Predsednik uprave kompanije Mercedes naglašava strateški značaj srpskih nalazišta litijuma za Evropu

Predsednik uprave kompanije Mercedes, Ola Källenius, istakao je strateški značaj srpskih nalazišta litijuma za Evropu. U intervjuu za Reuters TV u Beogradu, Källenius je naglasio da su rezerve litijuma u ovom regionu među najvećima u Evropi i podvukao nameru...

Srbija uz podršku EU ubrzava projekte električnih vozila i vađenja litijuma, što pokreće lokalne kontroverze

Srbija je na pragu značajne transformacije i spremna je da postane ključni igrač u sektoru električnih vozila (EV) i proizvodnji litijuma. Prošle nedelje, Evropska unija je odobrila plan Srbije za razvoj rudnika litijuma u dolini Jadar, što se očekuje...
error: Content is protected !!