Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEkološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Ekološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Ekološki protesti u Srbiji stavljaju u opasnost razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi, koje bi moglo da snabdeva do 17% godišnje potrošnje EU za ovaj mineral, koji je ključan za industriju električnih vozila.

Jakob Štausholm, izvršni direktor rudarske kompanije Rio Tinto, izjavio je za nemački „Handelsblatt“ da protesti, koji su okupili desetine hiljada ljudi, mogu da odlože rokove za realizaciju projekta i utiču na njegovu profitabilnost. „Svaki put kada pretrpimo neuspeh, početak vađenja litijuma se pomera za još jedan korak unazad“, rekao je Štausholm.

Jadar dolina u Srbiji sadrži litijumsko ležište sa koncentracijom od 1,8% u rudi, što je čini jednim od retkih evropskih izvora koji može da konkuriše rudarskim projektima u Australiji i Kanadi. Procene govore da ovo ležište može proizvesti dovoljno litijuma za 1,1 milion električnih vozila godišnje, što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva EU.

Supported by

Protesti su se intenzivirali zbog zabrinutosti o ekološkim rizicima, uključujući mogućnost kontaminacije voda teškim metalima, što Štausholm odbacuje kao dezinformacije koje se šire na društvenim mrežama. „Nismo spremni da efikasno odgovorimo na ove lažne informacije“, dodao je Štausholm.

Članak u „Handelsblatu“ ističe da bi litijum iz Srbije mogao pomoći EU da smanji zavisnost od Kine, koja trenutno kontroliše 60% globalne obrade litijuma i 44% globalnih ulaganja u projekte vađenja litijuma. Potražnja za litijumom trebalo bi da poraste devet puta do 2040. godine, zahvaljujući globalnoj tranziciji na električna vozila.

Međutim, situacija u Srbiji osvetljava izazove sa kojima se Evropa suočava u pokušaju obezbeđivanja sirovina za zelenu energiju, dok pokušava da uskladi ekološke zabrinutosti. Protesti protiv rudarenja litijuma ne dešavaju se samo u Srbiji, već i u drugim evropskim regionima, uključujući Portugal i Švedsku.

Štausholm je naglasio da rudarske kompanije moraju da daju prioritet lokalnim zajednicama i reše njihove zabrinutosti, osiguravajući da lokalne populacije imaju koristi od vađenja prirodnih resursa. U Nemačkoj, vladini izvori sugerišu da su evropski i nemački standardi ključni za smanjenje zabrinutosti ekoloških aktivista i da će projekat biti realizovan samo ako zadovolji visoke standarde zaštite životne sredine.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...

European Lithium osigurava budućnost litijuma u Irskoj za zeleni razvoj Evrope

European Lithium Ltd obezbedila je 2 miliona australijskih dolara od institucionalnih i sofisticiranih investitora za razvoj nedavno akviziranog Leinster litijumskog projekta u Irskoj, uključujući uzorkovanje i bušačke aktivnosti. Predsednik kompanije, Toni Sejdž, izrazio je entuzijazam povodom nove investicije, izjavivši: „Zadovoljstvo...
error: Content is protected !!