Oko pedeset organizacija civilnog društva i ekoloških institucija u Severnoj Makedoniji traži sastanak sa relevantnim vlastima kako bi razgovarali o garancijama za ekološke standarde u predloženoj rudarskoj strategiji za period od 2025. do 2045. godine. Ovaj zahtev je upućen ministarki energetike Sanji Božinovskoj i premijeru Hristijanu Mickoskom, prenosi MKD.mk.
Na nedavnoj konferenciji za štampu učestvovali su predstavnici, uključujući Lilijanu Popovsku iz Zelenog instituta, Kostadina Ristomanova iz organizacije Eko Dolina i Dejana Andonova iz Instituta za komunikacijske studije (IKS), između ostalih. Oni ističu svoju misiju zaštite životne sredine, biodiverziteta i zdravlja ljudi, dok se zalažu za odgovorno i održivo korišćenje mineralnih resursa.
Pregledom nacrta strategije, ekolozi su identifikovali sukobe sa postojećim zakonima i strategijama koje su usklađene sa međunarodnim standardima u poljoprivredi, turizmu i zaštiti životne sredine, a koje su usmerene na očuvanje kvaliteta vode, zemljišta i vazduha u kontekstu klimatskih promena. Oni zahtevaju da rudarska strategija poštuje specifične ekološke principe.
Grupe insistiraju da strategija mora biti u skladu sa državnim dokumentima koji se odnose na životnu sredinu, klimatske promene i održivi razvoj – okvirima koji su decenijama vodili investicije u infrastrukturu i subvencije. Odbacuju koncept „rudarski orijentisane strategije“ i karakterizaciju Makedonije kao „rudarske zemlje“, tvrdeći da takav pristup protivreči nacionalnim i evropskim strategijama fokusiranim na zelenu energiju, cirkularnu ekonomiju i očuvanje životne sredine. Nekontrolisano širenje rudarenja moglo bi ugroziti druge ekonomske sektore i narušiti imidž Makedonije kao destinacije za turizam i zdravu poljoprivredu.
Ekolozi su posebno protiv rudarenja u zaštićenim područjima, kao i onima koja su u postupku zaštite, uključujući Kožuf, Ogražden i Belasicu. Takođe se zalažu protiv osnivanja rudnika u radijusu od 5 km od naseljenih područja ili zaštićenih lokacija, pozivajući se na propise protiv zagađujućih industrija u ovim zonama.
Pored toga, pozivaju na prestanak eksploatacije uglja i na saradnju između energetskih radnika, rudara i ekoloških aktivista u skladu sa planovima za klimatske akcije.
Organizacije insistiraju na širokoj društvenoj raspravi o ovom važnom strateškom dokumentu, naglašavajući potrebu za transparentnim procesom usvajanja koji uključuje doprinos svih zainteresovanih strana.