Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoUvid u kontroverzu oko litijumskog projekta „Jadar“

Uvid u kontroverzu oko litijumskog projekta „Jadar“

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Debate oko iskopavanja litijuma u ​​Srbiji ponovo su se rasplamsale, a protivnici projekta „Jadar” izražavaju zabrinutost zbog njegovog ponovnog aktiviranja uprkos prethodnoj odluci vlade. Među ličnostima koje su uključene u projekat su Marijanti Babić iz „Rio Tinta“, profesor Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta, profesor Ratko Ristić sa Šumarskog fakulteta i konsultant za životnu sredinu Dušan Vasiljević. Oni su izneli svoje stavove po pitanju potencijalnih uticaja projekta i kontroverzi.

Projekat „Jadar” podrazumeva vađenje  jadarita, jedinstvenog minerala u Srbiji koji sadrži veoma tražene bor i litijum, što predstavlja značajnu ekonomsku priliku. Međutim, i dalje postoji strah od moguće ekološke štete kao posledice eksploatacije.

Marijanti Babić je istakla dugogodišnje prisustvo „Rio Tinta“ u Srbiji i demantovla neke tvrdnje u vezi sa projektom. Ona je istakla posvećenost kompanije bezbednosti i naglasila neophodnost diskusije zasnovane na činjenicama izvršenih studija.

Supported by

Profesor Jovović je izneo opsežna istraživanja sprovedena na projektu, uključujući studije uticaja na životnu sredinu i javne konsultacije tokom osam godina. On je istakao značaj mera za ublažavanje potencijalnih uticaja, kao što su smanjenje buke i kontrola emisije.

Profesor Ristić je izrazio zabrinutost zbog uticaja projekta na životnu sredinu, navodeći istraživanja koja ukazuju na značajne rizike po biodiverzitet i promenu pejzaža. On je postavio pitanja o rukovanju rudarskim otpadom i istakao nepoverenje zajednice koje proizilazi iz uočenog nedostatka transparentnosti.

Vasiljević je istakao potrebu usklađivanja privatnih interesa sa javnim blagostanjem, dovodeći u pitanje društvene koristi od modela razvoja koji je usredsređen na rudarstvo. On je pozvao na šire ispitivanje alternativnih ekonomskih potencijala i izrazio zabrinutost u vezi sa rezultatima „Rio Tinta“ u drugim zemljama.

Ukratko, projekat „Jadar“ predstavlja složenu mrežu puteva ekonomskog razvoja, očuvanja životne sredine i javnog interesa, što izaziva spornu debatu o njegovim prednostima i potencijalnim posledicama.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Uloga naučnika u oblikovanju budućnosti Arktika: Nenamerna promocija i odgovornost u dubokomorskoj eksploataciji

Lokalne zajednice Arktika igraju ključnu ulogu u procesima donošenja odluka u vezi sa eksploatacijom resursa, budući da direktno snose posledice tih odluka. Nedavni forumi poput konferencije Arctic Frontiers i skupštine Arctic Circle Assembly ističu da te zajednice nisu samo...

EU dodeljuje 7,3 miliona evra ukrajinskoj kompaniji Velta za projekat titanijuma

Ukrajinska kompanija Velta, sa sedištem u Novomirhorodu, dobila 7,3 miliona evra od Evropske unije za četvorogodišnji projekat unapređenja tehnika ekstrakcije i prerade titanijuma. Ova sredstva, obezbeđena u okviru takmičenja "Resilient Value Chains 2024" projekta REPTiS, namenjena su unapređenju svake...

Turska teži partnerstvu sa Kinom kako bi razvila nalazišta retkih elemenata i unapredila industriju baterija za električna vozila

Turska nastoji da formira partnerstvo sa Kinom kako bi razvila svoje nedavno otkriveno nalazište retkih elemenata, što bi moglo povećati njenu privlačnost kineskim proizvođačima električnih vozila (EV) i baterija. Ministar energetike Alparslan Bajraktar predvodiće delegaciju u Kinu u oktobru...
error: Content is protected !!