Debate oko iskopavanja litijuma u Srbiji ponovo su se rasplamsale, a protivnici projekta „Jadar” izražavaju zabrinutost zbog njegovog ponovnog aktiviranja uprkos prethodnoj odluci vlade. Među ličnostima koje su uključene u projekat su Marijanti Babić iz „Rio Tinta“, profesor Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta, profesor Ratko Ristić sa Šumarskog fakulteta i konsultant za životnu sredinu Dušan Vasiljević. Oni su izneli svoje stavove po pitanju potencijalnih uticaja projekta i kontroverzi.
Projekat „Jadar” podrazumeva vađenje jadarita, jedinstvenog minerala u Srbiji koji sadrži veoma tražene bor i litijum, što predstavlja značajnu ekonomsku priliku. Međutim, i dalje postoji strah od moguće ekološke štete kao posledice eksploatacije.
Marijanti Babić je istakla dugogodišnje prisustvo „Rio Tinta“ u Srbiji i demantovla neke tvrdnje u vezi sa projektom. Ona je istakla posvećenost kompanije bezbednosti i naglasila neophodnost diskusije zasnovane na činjenicama izvršenih studija.
Profesor Jovović je izneo opsežna istraživanja sprovedena na projektu, uključujući studije uticaja na životnu sredinu i javne konsultacije tokom osam godina. On je istakao značaj mera za ublažavanje potencijalnih uticaja, kao što su smanjenje buke i kontrola emisije.
Profesor Ristić je izrazio zabrinutost zbog uticaja projekta na životnu sredinu, navodeći istraživanja koja ukazuju na značajne rizike po biodiverzitet i promenu pejzaža. On je postavio pitanja o rukovanju rudarskim otpadom i istakao nepoverenje zajednice koje proizilazi iz uočenog nedostatka transparentnosti.
Vasiljević je istakao potrebu usklađivanja privatnih interesa sa javnim blagostanjem, dovodeći u pitanje društvene koristi od modela razvoja koji je usredsređen na rudarstvo. On je pozvao na šire ispitivanje alternativnih ekonomskih potencijala i izrazio zabrinutost u vezi sa rezultatima „Rio Tinta“ u drugim zemljama.
Ukratko, projekat „Jadar“ predstavlja složenu mrežu puteva ekonomskog razvoja, očuvanja životne sredine i javnog interesa, što izaziva spornu debatu o njegovim prednostima i potencijalnim posledicama.
Izvor: miningwatch.news