Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoU BiH se otvara veliki rudnik: Veruje se da u njemu ima...

U BiH se otvara veliki rudnik: Veruje se da u njemu ima i zlata

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Krajem januara u Varešu u centralnoj BiH počinje da se iskopava rudnik koji bi mogao da sadrži zlato, u okviru projekta u koji je uloženo više od 200 miliona evra, a očekuje se kako će on preporoditi taj kraj koji je nakon rata ostao potpuno zapušten i iz kog su stanovnici masovno odlazili.

“Ono što ovde gradimo je nešto najmodernije na svetu. 24. januara krećemo sa proizvodnjom prve količine rude, svakim danom ćemo povećavati količinu dok ne dođemo do 65 tona mesečno, što očekujemo da će se dogoditi u aprilu ove godine”, rekao je za sarajevsko “Oslobođenje” Paul Cronin, direktor kompanije Adriatic Metals BH, piše Poslovni dnevnik.

Ta je kompanija ranije dobila koncesiju za istraživanje i eksploataciju rudnog bogatstva u okolini Vareša, mesta koje je bilo poznato po najvećem rudniku na celom Balkanu, a istorijski zapisi govore kako je ona eksploatisana još u antičkom periodu.

Supported by

Istorijat kompleksa u Varešu

Veliki prerađivački kompleks u Varešu nastao ja u razdoblju vladavine Austro-ugarske monarhije a važnim je industrijskim središtem to mesto bilo i u razdoblju dve Jugoslavije.

U vreme SFRJ godišnje se iz rudnika u okolini Vareša iskapalo i do tri miliona tona rudače koja je kao sirovina prerađivana u lokalnoj ali i železari Zenica.

Svi su industrijski kapaciteti u Varešu devastirani u ratu od 1992. do 1995. Pre rata su većinu u Varešu činili Hrvati jer ih je tamo živelo više od devet hiljada, dok ih je 2013. godine tamo živelo tek 2800. Bošnjaka je pak 1991. godine bilo 6700, a 2013. u Varešu ih je bilo 5400.

Otkriveni tragovi zlata

Adriatic Metals BH u taj je projekt “oživljavanja” Vareša krenuo s pretpostavkom da se u njegovoj okolini i daje kriju naslage železne rude od oko 200 miliona tona. Sprovedena istraživanja potvrdila su kako u tim naslagama postoje tragovi zlata, srebra, olova, cinka, barita i bakra.

U samom rudniku biće zaposleno 300 radnika, a očekuje se kako će pokretanje proizvodnje rezultirati otvaranjem dodatnih do dve i po hiljade radnih mesta u pratećim delatnostima.

Adriatic Metals do sada je u projekat uložio 450 miliona konvertibilnih maraka odnosno nešto više od 230 miliona evra. Kalkulišu kako će do 2050. godine uspeti da proizvedu i prodaju samo cinka i olova u vrednosti većoj od pet milijardi evra.

Izvor: BIZLife

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!