Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoU albanskom rudniku hroma otkriven najveći protok prirodnog vodoničnog gasa

U albanskom rudniku hroma otkriven najveći protok prirodnog vodoničnog gasa

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Tim geologa povezanih sa nekoliko institucija u Francuskoj, radeći sa parom kolega iz Albanije, izmerio je najveći prirodni protok vodonika u albanskom rudniku hroma. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Science, grupa je izmerila gas vodonika koji je izbio kroz tečne bazene u rudniku.

Gas vodonik je bezbojan, bez mirisa i izuzetno zapaljiv. Smatra se alternativom gorivima na bazi ugljenika, jer sagorevanjem ne proizvodi gasove staklene bašte.

Trenutno, vodonik se dobija hvatanjem dok se oslobađa tokom ekstrakcije prirodnog gasa — takođe se može proizvesti kroz različite procese, od kojih mnogi uključuju oslobađanje gasova staklene bašte. Bolji pristup, predlažu istraživači, bio bi iskorištavanje prirodnih rezervi vodonika, poput one ispod rudnika Bulkize u Albaniji.

Supported by

Prethodno istraživanje je pokazalo da se ispod rudnika u Albaniji nalazi veliki rezervoar vodonika, a nastao je kao deo Zemljine kore koji se pomerio pre više miliona godina, gurajući ga nagore. Dobijeni deo zemlje formirao je tip stenovitog pojasa poznatog kao ofiolit. Nekoliko takvih ofiolita je otkriveno širom sveta, a veruje se da većina sadrži rezervoare vodonika.

Istraživači su izmerili curenje na više mesta u rudniku i koristili rezultate da bi napravili procenu ukupne količine vodonika koji izlazi – njihovi brojevi su pokazali da oko 200 metričkih tona izađe iz rudnika svake godine, što ga čini najvećim prirodnim protokom ikada dokumentovanim.

Istraživački tim je zaključio da je potrebna nova tehnologija da bi se iskoristile prednosti takvih rezervoara kako bi se uhvatile ogromne količine vodonika na čist i ekonomičan način, možda smanjujući oslanjanje na goriva na bazi ugljenika.

Izvor:Phys

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Rio Tinto u saradnji sa partnerima pokreće projekat niskougljeničnog aluminijuma u Finskoj

Rio Tinto je ušao u partnerstvo sa švedskom investicionom kompanijom Vargas, Mitsubishi i drugim partnerima kako bi istraživali projekat aluminijuma sa niskim emisijama ugljen-dioksida u Finskoj. Kao deo ovog strateškog partnerstva, Rio Tinto će pružiti pristup svojoj tehnologiji za...

Kontroverze oko Rio Tinto projekta litijuma u Jadru

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije je definisalo obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za rudarsku komponentu projekta Jadar, rudarske aktivnosti vezane za litijum i bor, koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada zadužena da adresira...

Strateško upravljanje mineralnim resursima Grčke: Izazovi i prilike

Nedavni događaj u Lavriju, organizovan od strane Asocijacije rudarskih preduzeća (SME) povodom obeležavanja stote godišnjice, fokusirao se na strateško upravljanje mineralnim bogatstvima Grčke, kako tokom aktivnog rudarenja, tako i nakon završetka vađenja resursa. Aristotelis Aivaliotis, generalni sekretar za energiju i...
error: Content is protected !!