Nove tehnologije i sve veća elektrifikacija znače rastuću potražnju za retkim zemnim metalima. Nora Kar, jedno od najvećih nalazišta u Evropi, ima neobične stene bogate retkim zemnim metalima.
„Nora Kar može pomoći EU da obezbedi svoje potrebe za retkim zemnim metalima“, rekao je Akel Sjokvist, autor nove doktorske teze na Univerzitetu u Geteborgu.
Uspešan prelazak na zelenu energiju i nova proizvodnja vetroturbina i električnih vozila zahtevaju pouzdane izvore retkih zemnih metala. Metali retkih zemalja se koriste u uređajima kao što su displeji, katalizatori, baterije i moćni trajni magneti.
Prema Akselu Sjokvistu, „važno je razumeti geološko poreklo i razvoj ovih tipova stena i odrediti distribuciju retkih zemnih metala među različitim vrstama stena i minerala. Razumevanje ovoga nam omogućava da efikasno koristimo resurse i unapredimo budućnost istraživanja u Švedskoj i širom sveta“.
Istraživanje u Sjokvistovoj doktorskoj tezi pruža nove uvide u geološko poreklo Nore Kar-a.
Uvoz iz Kine
„Iskorišćavanje resursa uvek na neki način utiče na životnu sredinu. Kada uvozimo metal, ovaj efekat neće nestati. Naprotiv, iz perspektive globalnog okruženja, on će se povećati. Na Sudu za zemljište i životnu sredinu je da odluči da li se novi rudarski plan kompanije u Nora Kar-u može sprovesti na ekološki prihvatljiv način.“
Danas u EU 98-99% retkih zemnih metala dolazi iz Kine.
Izvor: miningwatch.news