Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSrbija: Kontroverza oko eksploatacije litijuma; napetosti između istorijskih veza sa Rusijom i...

Srbija: Kontroverza oko eksploatacije litijuma; napetosti između istorijskih veza sa Rusijom i saradnje sa zapadnim zemljama

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Tekuća kontroverza oko eksploatacije litijuma u Srbiji stresa krhku ravnotežu između istorijskih veza sa Rusijom i saradnje sa zapadnim zemljama. Srbija, ključni saveznik Rusije na Balkanu, suočava se sa izazovom očuvanja odnosa sa Moskvom dok teži ekonomskom razvoju kroz partnerstva sa zapadnim zemljama.

Otkriće rezervi litijuma u Loznici od strane britansko-australijskog rudarskog giganta Rio Tinto 2004. godine izazvalo je godine protesta. Ekološki aktivisti, uz podršku opozicionih grupa, organizovali su velike demonstracije protiv projekta, dok srpska vlada vidi rudnik litijuma kao značajnu ekonomsku priliku.

Nedavno su srpski predsednik Aleksandar Vučić i nemački kancelar Olaf Scholz potpisali strateški memorandum o razmeni sirovina, proizvodnji električnih vozila i baterija. Vučić je istakao značaj sporazuma za ekonomsku budućnost Srbije, predviđajući da će privući najmanje 6 milijardi evra novih investicija. Scholz je naglasio posvećenost zaštiti životne sredine i standardima biodiverziteta, predstavljajući sporazum kao ključan korak za Srbiju i Evropu.

Supported by

Uprkos potencijalnim ekonomskim koristima, trenutno nije započeta eksploatacija. Vučić je izjavio da radovi neće početi dok se ne obezbede garancije, sa vremenskim okvirom od 12 do 18 meseci.

Napetosti su dodatno eskalirale sa Vučićevim tvrdnjama da su ruske obaveštajne službe upozorile na mogući pokušaj puča podržan od strane zapadnih sila. Ovo je dodalo sloj političke složenosti situaciji, s obzirom na to da se EU vidi kao cilj da smanji zavisnost Srbije od kineskih investicija koristeći njene resurse.

Protesti protiv projekta eksploatacije litijuma se nastavljaju, s više od 20.000 ljudi koji su nedavno blokirali železničke stanice i puteve. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije najavilo je planove za podnošenje krivičnih prijava protiv demonstranata zbog ometanja javnog reda. Očekuje se da će demonstracije trajati, a Vučić je zakazao obraćanje naciji kako bi razgovarao o trenutnoj situaciji.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

ACG Metals završio akviziciju rudnika Gediktepe u Turskoj

ACG Metals je uspešno završio akviziciju vrednu 290 miliona dolara rudnika Gediktepe u turskoj provinciji Balikesir. Rudnik, koji trenutno proizvodi zlato i srebro, uskoro će se preusmeriti na proizvodnju bakra i cinka, sa ciljem da godišnje generiše od 20.000...

Norveški projekat Eigersund postiže veliki uspeh u evropskom lancu snabdevanja kritičnim mineralima

Norge Mining je postigao značajan uspeh sa svojim projektom Eigersund na jugozapadu Norveške, gde kompanija nastoji da obezbedi kritične i strateške minerale neophodne za različite industrije poput bezbednosti hrane, poluprovodnika, baterija za električna vozila, zelenih tehnologija i odbrane. Nedavna „Studija...

Da li je iko obratio pažnju na ovu rečenicu direktora Rio Tinta?

Kada se kompanija ili institucija suočava se nepoverenjem klijenata, zaposlenih, građana, svaki istup u javnosti se računa. Zaposli se dobar menadžer za odnose sa javnošću, svaka reč se odmerava i seče, svaka misao pažljivo analizira. Kada je krizni PR...
error: Content is protected !!