Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoRudnik Skouries u Grčkoj: Zlato i bakar za održivu budućnost Evrope

Rudnik Skouries u Grčkoj: Zlato i bakar za održivu budućnost Evrope

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Zvaničnici rudnika zlata Skouries na severu Grčke objavili su otkriće dokazanog nalazišta zlata procenjenog na 740.000 tona, a eksploatacija je planirana za početak 2025. godine. Iako čistoća zlata još uvek nije potvrđena, potencijalna vrednost ovog otkrića mogla bi biti ogromna, sa grubim procenama koje sugerišu vrednost od 60 miliona dolara po toni, što bi moglo dostići 44,4 milijarde dolara.

Smešten u Halkidikiju, rudnik Skouries se smatra „draguljem u kruni“ kompanije Hellas Gold, podružnice kanadskog rudarskog giganta Eldorado Gold. Izvršni direktori kompanije izrazili su optimizam u vezi sa projektom, nagoveštavajući da su blizu završnih faza razvoja.

Do danas, u projekat Skouries je uloženo preko 800 miliona dolara, a trenutno zapošljava oko 1.000 ljudi—taj broj se očekuje da poraste na 1.300 u narednih šest do sedam meseci kako se novi kadrovi budu obučavali za efikasno poslovanje.

Supported by

Pored zlata, otkriveni su i nalazi bakra, strateškog sirovinskog materijala ključnog za prelazak na zeleniju ekonomiju. Bakar je neophodan za razne tehnologije, uključujući one koje se koriste u električnim vozilima i digitalnim uređajima.

Grčka vlada je značajno profitirala od ove investicije, prikupivši 550 miliona evra (600 miliona dolara) poreskih prihoda između 2012. i 2023. godine, uz očekivanja da će prihod preći 2 milijarde evra kako se projekat potpuno razvije.

George Burns, predsednik i izvršni direktor Eldorado Gold-a, istakao je da će, kada proizvodnja počne, Skouries značajno povećati ukupnu proizvodnju zlata kompanije i diverzifikovati njene prihode kroz prodaju bakra.

Uprkos obećavajućim izgledima, projekat Skouries suočio se sa snažnim protivljenjem ekoloških grupa i lokalnih zajednica. Zabrinutosti u vezi sa degradacijom životne sredine, krčenjem šuma, zagađenjem vode i uticajem na lokalni biodiverzitet dovele su do protesta i pravnih izazova koji su odložili projekat.

Istorijski gledano, Halkidiki je poznat po bogatim nalazištima zlata, sa dokazima o rudarskim aktivnostima koji datiraju još iz bronzanog doba. Stari Grci su bili vešti rudari, vadeći zlato za nakit i novac, a zlato tog regiona se smatralo božanskim darom povezanim sa bogatstvom i moći.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Boliden širi uticaj u Evropskoj industriji cinka kupovinom dva rudnika

Švedska rudarska kompanija Boliden blizu je finalizacije dogovora o kupovini dva rudnika—Zinkgruvan u Švedskoj i Neves-Corvo u Portugalu—od strane Lundin Mining, prema izveštaju Bloomberga koji citira izvore upoznate sa pregovorima. Ako se transakcija dovrši, ona bi ojačala poziciju Bolidena...

Strickland Metals otkriva značajne zlatne resurse u Srbiji – Projekat Rogozna obećava nova nalazišta

Strickland Metals Ltd postiže značajne rezultate u istraživanju projekta Rogozna za zlato i osnovne metale u Srbiji, a nedavni rezultati bušenja ukazuju na potencijal za veliko novo otkriće zlata. Snažni početni rezultati na lokalitetu KotloviNedavno istražno bušenje na lokalitetu Kotlovi,...

Evropska savetodavna tela pozivaju na moratorijum na dubokomorsko rudarenje zbog ekoloških rizika

Koalicija evropskih savetodavnih veća za ribarstvo snažno je podržala predloženu zabranu eksploatacije dubokomorskih resursa, izražavajući zabrinutost zbog potencijalnih ekoloških i ekonomskih rizika ove prakse. U zajedničkoj preporuci, Savetodavno veće za ribarstvo na daljinu (LDAC), Savetodavno veće za severozapadne vode,...
error: Content is protected !!