Zahtev kompanije Rio Tinto za utvrđivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu (EIA) pokriva samo deo projekta „Jadar“, što izaziva zabrinutost da se potencijalni ekološki uticaji umanjuju, upozorava Regulatorni institut za obnovljive izvore energije i životnu sredinu (RERI).
RERI je komentarisao da su najave kompanije o realizaciji projekta prema najvišim evropskim standardima zaštite životne sredine od samog početka bile opovrgnute i od strane kompanije i od strane Ministarstva zaštite životne sredine.
Zahtev koji je podneo Rio Tinto nije u skladu sa propisima, tvrdi RERI. Nakon zahteva kompanije, Ministarstvo zaštite životne sredine objavilo je javni pregled 17. septembra o obimu i sadržaju studije EIA za podzemnu eksploataciju litijuma i bora na lokalitetu „Jadar“. Ovaj zahtev predstavlja prvi korak u procesu EIA, prema RERI, a rešenje o obimu i sadržaju dokumenta neophodno je da bi Rio Tinto dobio odobrenje za rudarsko polje.
Međutim, zahtev nije pripremljen u skladu sa propisima o EIA i sadrži brojne nedostatke, zbog čega RERI veruje da uslovi za javni pregled nisu ispunjeni i da je zahtev trebao biti vraćen Rio Tintu na reviziju.
Jedan od najserioznijih nedostataka zahteva je upotreba metode „salami slicing“, koja podrazumeva veštačko deljenje projekta na manje delove kako bi se izbegla sveobuhvatna EIA za ceo projekat. „Rio Tinto je podneo zahtev u kojem se navodi da se projekat odnosi samo na eksploataciju litijuma i bora iz podzemne mine, što ne čini samostalan projekat, već samo deo ‘Jadar’ projekta planiranog za ovu lokaciju,“ objasnio je Mirko Popović, direktor programa RERI.
Zahtev ne prikazuje ekološki uticaj obrade ruda. Prema RERI, zahtev nedostaje opis uticaja obrade ruda na životnu sredinu. „Odsustvo opisa obrade ruda znači da nije jasno koje vrste reagensa će se koristiti, koje vrste otpada i otpadnih voda će se generisati i kako će se njima upravljati. Takođe, nije poznato kako će se rudnik snabdevati vodom iz aluvijalnih nanosa reke Drine. Odlaganje mulja iz proizvodnje litijum-karbonata, borne kiseline i natrijum-sulfata, što može imati značajne negativne ekološke posledice, takođe nije obrađeno. Kao posledica, ekološki uticaji ovih projekata i aktivnosti nisu predstavljeni,“ komentarisao je RERI.
Metoda „salami slicing“ se koristi kako bi se olakšao proces odobravanja. Popović je objasnio da investitori često dele projekte iz raznih razloga, uključujući smanjenje troškova i ubrzanu akviziciju građevinskih i rudarskih dozvola. „Ako se negativni ekološki uticaji ne procene sveobuhvatno, mere predviđene u studiji mogu biti nedovoljne, što može dovesti do nižih troškova za investitora u pogledu zaštite životne sredine i zdravlja,“ dodao je.
RERI veruje da podela projekta od strane Rio Tinta takođe protivreči uslovima koje je postavio Institut za zaštitu prirode, koji stipulira da tip rada obavezuje kompaniju da započne proces odlučivanja o neophodnosti EIA za ceo glavni rudarski projekat koji pokriva sve faze eksploatacije i obrade ruda.
„Verovatnoća da će nadležni organi odlučiti da projekat ne može biti realizovan, ili barem ne kapacitetima koji su planirani, značajno opada, što omogućava investitoru da započne realizaciju projekta bez potpunog ocenjivanja ekoloških uticaja,“ naglasio je Jovan Rajić, osnivač RERI.
Predstojeći zakoni izričito zabranjuju „salami slicing“. Najave da će se projekat realizovati prema „najvišim evropskim ekološkim standardima“ od samog početka su bile opovrgnute, tvrdi RERI. „Ono što je posebno zabrinjavajuće i postavlja pitanja o namerama Rio Tinta je činjenica da je kompanija ‘žurila’ da podnese zahtev prema trenutnom Zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu, uprkos predlogu novog zakona koji obezbeđuje viši nivo odgovornosti za nosioce projekata, izričito zabranjuje deljenje projekata i omogućava veću javnu uključenost u donošenje odluka, a očekuje se da će biti usvojen u narednim danima,“ dodao je Rajić.
Ako bi kompanija zaista želela da postupi prema višim standardima zaštite životne sredine, sačekala bi na usvajanje novog Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, smatra RERI.
Metoda „salami slicing“ je samo deo problema. Podela projekta predstavlja samo jedan od nedostataka u zahtevu. RERI će objaviti svoja mišljenja i komentare koje je podneo Ministarstvu zaštite životne sredine u celini.
RERI podseća da, zbog zabrinjavajućeg stanja vladavine prava u Srbiji, projekat Jadar ne može biti realizovan bez ugrožavanja ljudskih prava i životne sredine, što potvrđuju nepravilnosti primećene u procesu EIA, kao i represija protiv građana, ekoloških aktivista i organizacija civilnog društva koje su zakonito izrazile neslaganje sa projektom.