Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoReakcija Rio Tinta na studiju o projektu Jadar

Reakcija Rio Tinta na studiju o projektu Jadar

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Na dan 6. oktobra 2024. godine, Radar objavio je članak pod naslovom „Od litijuma do svake kuće 2,6 evra godišnje“, koji je predstavio studiju o ekonomskim efektima projekta Jadar, koju su napisali Zoran Drakulić i ekonomisti Boško Mijatović, Danica Popović i Dejan Šoškić. U odgovoru, Rio Tinto je izdao saopštenje u kojem tvrdi da je studija obmanjujuća, manipuliše činjenicama kako bi predstavila iskrivljenu sliku ekonomskih uticaja projekta Jadar, posebno tvrdnjom da „Srbija može očekivati 2,6 evra po glavi stanovnika godišnje od litijuma“.

Rio Tinto je kritikovao obračune u studiji, nazivajući ih netačnim i obmanjujućim. Istakli su da su projected prihodi od projekta znatno veći od cifra prikazanih u studiji, tvrdeći da Srbija može očekivati preko 180 miliona evra godišnje u taksama i naknadama za rudarstvo. Tokom trajanja projekta, ovo bi moglo iznositi više od 4,8 milijardi evra, u suprotnosti s tvrdnjom o samo 695 miliona evra.

Saopštenje je detaljno prikazalo očekivane ekonomske doprinose projekta Jadar, procenjujući da će indirektni i indukovani uticaji dovesti do doprinosa BDP-u od približno 1,9 milijardi evra, što odgovara više od tri procenta trenutnog BDP-a Srbije. Pored toga, projekat bi trebalo da stvori oko 3.500 radnih mesta tokom izgradnje i 1.300 stalnih pozicija sa konkurentnim platama.

Supported by

Rio Tinto je naglasio da investicija od 2,55 milijardi evra predstavlja jednu od najvećih industrijskih zelenih investicija u istoriji Srbije. Kompanija je napomenula da će prioritizovati lokalne dobavljače, s očekivanim godišnjim izdacima od preko 300 miliona evra, od kojih će 70 procenata biti usmereno ka srpskim firmama.

Takođe, u odgovoru su razjašnjene zablude o poreskim obavezama Rio Tinta, tvrdeći da je kompanija obavezna da se pridržava OECD smernica o oporezivanju, koje nalažu minimalnu stopu poreza na dobit. Odbili su tvrdnje da je srpska vlada pružila značajnu finansijsku podršku za infrastrukturu, objašnjavajući da će Rio Tinto samostalno finansirati neophodne ekološke mere.

U svetlu ovih tvrdnji, Rio Tinto je pozvao zainteresovane strane da se obrate zvaničnim izvorima i učestvuju u transparentnim diskusijama o projektu. Kompanija je izrazila posvećenost održavanju visokih ekoloških standarda i pozvala kritičare na dijalog o ekonomskim i ekološkim aspektima projekta Jadar.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropska unija na raskršću: Zakon o kritičnim sirovinama i potencijal reciklaže

Kako diskusije u Briselu sve više postaju usmerene na kritične sirovine, fokus često ostaje na geopolici i eksploataciji. Ovi minerali su neophodni za tehnologije poput vetroturbina i električnih automobila—temelja zelene tranzicije. Oslanjanje Evropske unije na strane dobavljače pretvorilo je...

Zelena tranzicija u Evropi usporena zbog niskih cena litijuma: Galp razmatra opcije

Portugalska energetska kompanija Galp ne žuri sa donošenjem konačne investicione odluke (FID) u vezi sa izgradnjom rafinerije litijuma baterijskog kvaliteta u Portugalu, najavio je izvršni direktor Filipe Silva. Galpov zajednički poduhvat sa švedskim proizvođačem baterija Northvolt, nazvan Aurora i osnovan...

Kazahstan kao ključni partner Evrope u obezbeđivanju kritičnih minerala za zelenu tranziciju

Ministar industrije Kazahstana, Kanat Šarlapajev, ističe ključnu razliku: „Vrlo često mešamo dostupnost sa pouzdanošću.“ Ova izjava osvetljava izazove sa kojima se suočavaju globalni lanci snabdevanja, posebno dok Evropa prolazi kroz zelenu tranziciju. Studija iz 2023. godine, koju je sprovela Brookings...
error: Content is protected !!